Борба за живот – Дан превремено рођених беба

У нашој земљи годишње се роди око 4.000 беба пре времена. Превремени порођај је озбиљан здравствени проблем, а многе бебе изгубе битку за живот. Зато и Србија, као и цео свет, обележава 17. новембар као дан превремено рођених беба, и то са идејом да се скрене пажња на проблеме са којима се суочавају и деца и њихови родитељи. Бебе које су на свет дошле раније, у просеку, проведу првих 50 дана живота у Институту за неонатологију.

Једна од десет беба у свету се роди превремено. На годишњем нивоу, та бројка досеже 15 милиона.

Бебе које се роде пре времена често имају пробелеме са дисајним путевима, слухом, видом, потешкоћама у развоју.

Директорка Института за неонатологију Милица Ранковић Јаневски каже да су разлози за превремено рађање беба бројни: Старосна доб мајке, било да су старије или премладе, инфекције, болести савременог доба – дијабетес и хипертензија.

Бебе се превремено рађају и у случајевима вантелтесних оплодњи. "То су најчешће ризичне трудноће, у позним годинама с обзиром на брачни стереилитет", рекла је директорка Института.

Милица Ранковић Јаневски указује и да је материнство свакако велики успех и напредак медицине.

У Институту се збрињава 25 одсто превремено рођених беба из целе Србије. Тренутно се тамо налази око 120 беба. 

"Више од 50 одсто беба има испод 1.500 грама. Преживљавање беба је све боље, преко 80 одсто, чак и за дете од 750 грама. Преживљавање беба између 500 и 750 грама је изузетно повећано и износи близу 50 одсто. Много смо постигли", указала је директорка Института за неонатологију.

Истиче да непрестано улажу како би увек били опремљени свим неопходним лековима и апаратима јер је у питању ургентно лечење – борба за преживљавање.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи