"Мале богиње се шире у Србији уместо да су већ искорењене"

Уместо да мале богиње већ буду елиминисане и искорењене, Србија али и друге европске земље се још боре с том болешћу, а све због лобија против вакцинисања који родитеље доводи у недоумицу да ли треба или не да вакцинишу децу ММР вакцином, каже епидемиолог Зоран Радовановић.

Од октобра до данас у нашој земљи регистрована су 98 случаја малих богиња, а четири пацијента због компликација - упале плућа збринута су у Клиници за инфективне болести КЦС.

Епидемиолог Зоран Радовановић појашњава да мале богиње не спадају у групу најтежих зараза, али да ипак могу да доведу до компликација као што су запаљење плућа, запаљење мозга па и до смртног исхода.

"Били смо на путу да ту болест елиминишемо, па после и искоренимо, јер у Европи је требало мале богиње буду искорењене до 2015. године. Штета је што су се јавили људи који су преокренули став јавног мњења против те вакцине и ми смо сада у ситуацији да се још боримо са болешћу која је требало да нестане", рекао је Радовановић за Танјуг.

Он је нагласио да у демократском друштву свако има права да прича шта хоће, али да људи који говоре против вакцинације износе аргументе "који су бесмислени и своде се на то да су се држава и цео свет заверили да униште сопствену децу", ММР вакцину доводе у везу са аутизмом, иако је научно доказано да не постоји никаква веза. 

"У томе је суштина. То је бесмислена тврдња да нико озбиљан не може у то да поверује. Међутим, створила се атмосфера да су родитељи доведени у недоумицу да не знају шта да раде", каже Радовановић.

Збуњивању родитеља у великој мери допринеле су друштвене мреже и интернет, где се могу наћи бројни текстови са тврдњама о штетном утицају вакцина, а Радовановић каже да је посебно опасно када се човек који мало зна ослони на интернет.

Апсурд је, каже он, да родитељи када доведу дете због ангине код педијатра онда слушају његов савет и примењују терапију коју им предложи, али када педијатар каже да дете треба да се вакцинише одједном постаје сумњив, хоће да нашкоди детету, потплаћен је од фармацеутске индустрије.

"Суштина је да би за фармацеутску индустрију било много више новца да се људи не вакцинишу, јер би огроман новац ишао на лекове, болнички третман", појаснио је Радовановић.

Да би се сачувао колективни имунитет потребно је да 95 одсто деце буде вакцинисано. Међу децом школског узраста обухват је око 90 одсто и ту не треба очекивати већу епидемију.

Проблем је предшколски узраст, где је само у Београду једна трећина деце невакцинисана, те том узрасту прети опасност од заразе, кажу епидемиолози.

Од 98 заражених малим богињама у Србији, четворо има теже компликације - упалу плућа и смештени су у Клиници за инфективне и тропске болести и у стабилном су стању.

У Институту за мајку и дете било је збринуто петоро пацијената, међу њима и девојчица (16) која је имала тежи облик упале плућа, сви су доброг општег стања и пуштени су кући.

"Тренутно немамо деце на лечењу, али се припремамо да евентуално прихватимо неке болеснике са малим богињама који имају компликације", рекао је за Танјуг заменик директора Института за мајку и дете Владислав Вукомановић.

Он је додао да је Институт спреман да пружи здравствену заштиту за децу оболелу од малих богиња са најтежим компликацијама, али да ће умерено тешке компликације бити збринуте на дечјим одељењима болница.

Највећа епидемија малих богиња у Србији била је 1997. године када је оболело око 4.000 људи и умрло седам особа.

Десет година касније Србија јавила се још једна епидемија која се у Војводини прелила из маргинализованих група у општу популацију и када је заражено око 380 људи.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи