Смеће којег се нико не одриче

Коме припада смеће у новосадским контејнерима? О томе и даље расправљају они који их чувају и грађани који, као кажу, од њих живе. Због уништавања градске имовине, писане су и прве казне. Кажњени негодују, надлежни не одустају.

Уместо хиљаду динара у плусу, колико обично дневно заради од секундарних сировина, радни дан завршио је у минусу. И то због казне коју му је, тврди, писала Комунална полиција.

"Ја сам питао што пишете казне - ми смо добили наређење да морамо да вас пишемо. Он је само мени пришао, тражио је личну карту, ја сам стајао, моја супруга је вадила из канте", прича сакупљач секундарних сировина.

Процењује се да од тога, само у Новом Саду, живи око 2.000 људи.

"Шта има да чувају канте кад људи живе од тога. Већина је остала без посла. Не радимо само ми Цигани већ и Срби који су остали без посла чувају секундарне сировине да би преживели. Никад ђубре за собом нисам оставиo", каже сакупљач секундарних сировина.

Док чувари стају у одбрану контејнера, удружења Рома бране своје сународнике.

"Казне које добијају на дневном нивоу су у висини од пет до осам, па чак и 15 хиљада динара. Уколико не плате казну добијају судско решење о одласку у затвор у зависности од висине казне", каже Јасмина Дрмаку из Удружења ромских студената.

Надлежни износе другачије податке: мање је казни него што тврде сакупљачи секундарних сировина.

Новосадске контејнере чувају две патроле које је унајмила Градска чистоћа. Поред њих на терену су комунална инспекција и полиција, која је, како тврди, до сада писала само две казне од по 8.000 динара.

А управо су оне, верују у Градској чистоћи, дале резултате.

"Бележимо да су оштећења контејнера и контејнерских места смањена у односу на претходни период, а мање се и расипа смеће на тим локацијама. Количине рециклажног отпада се на територији Новог Сада већ месецима повећавају", наводи у саопшетњу Градска чистоћа у Новом Саду.

То иде у прилог граду који неће одустати од одлуке да контејнере чува.

"Обезбедићемо одређене локације на којима ће грађани и они који производе ту врсту смећа - попут ресторана, кафића моћи да одлажу ту врсту отпада како би сакупљачи секундарних сировина могли да односе то смеће легално", каже Владимир Стојковић, члан Градског већа.

Зато ће им бити потребна дозвола, али и возило које већина има да би посао сакупљања секундарних сировина у Новом Саду био легалан.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи