Електронски потпис преко мобилног, е-документ као и папирни

Свим корисницима биће омогућено да преко свог мобилног телефона користе квалификовани електронски потпис у трансакцијама и електронској комуникацији, а електронски документ биће изједначен са папирним, утврђено је Законом о електронском документу, електронској идентификацији и услугама од поверења у електронском пословању, који је усвојила Скупштина Србије.

То би требало да омасови примену квалификованог електронског потписа који ће бити еквивалент својеручном потпису.

До сада је, због компликоване процедуре, свега 360.000 грађана користило услуге електронског потписа, односно пет одсто становништва.

Квалификовани електронски потпис омогућиће потпуно сигурност, безбедност и висок степен поузданости, а законом су утврђени различити поступци идентификације.

У зависности од степена ризика од злоупотреба и могуће штете, постојаће три нивоа идентификације – основни, средњи и високи.

Новим законом биће уведен и електронски печат за правна лица, а предвиђено је и формирање електронског магацина за чување документације.

Правна лица имаће електронски печат који ће истовремено бити замена за печат и својеручни потпис овлашћеног лица заједно, односно имаће пуноправну снагу.

То решење ће омогућити и повезивање различитих информационих система и институција које могу да размењују печатирана електронска документа.

Слање таквих докумената биће са већим степеном поузданости, јер електронска достава омогућава да се види тачно време слања и пријема сваког документа што је битно за судске и управне поступке.

Услуга квалификоване електронске доставе је замена за услугу препоручене пошиљке, омогућава поузданост и сигурност да ће доћи на адресу на коју је документ и послат.

Формирање електронског магацина за чување документације је важно због привреде, али ће и даље постојати обавеза чувања докумената у папирном облику.

Закон, према речима предлагача, треба да омогући даљу модернизацију јавне управе, а грађанима да обезбеди лакши приступ услугама јавне власти, као и да омогући прелазак на електронско пословање, да отклони све препреке за брже ефикасније и јефтиније пословање, што је корист и за грађане, привреду и јавну управе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво