Обукама до изврсних радника у администрацији

У администрацији у локалним самоуправама у Србији има око 2.500 запослених вишка, али ресорно министарство сматра да се већа ефикасност неће постићи само отпуштањем. Пре непуну годину, у сарадњи са Европском унијом и Саветом Европе ушло се у пројекат који треба да допринесе бољем управљању људским ресурсима. Шта се постигло?

Београдска општина Савски Венац је за годину дана осам пута убрзала решавање предмета, највише имовинских и издавање грађевинских дозвола. На шалтерима и ван њих, брже се и боље ради, тврди начелница управе Александра Кузмановић – све захваљујући обукама, али, како каже, и "мешању карата".

"Испоставило се да неко ко можда не важи за доброг радника, за кога се каже да није много вредан, када добије додатну обуку, додатну подршку, премести се на друго радно место – почне изврсно да ради. Или, једноставно, ако људи десет година раде на једном реферату, настане и природно засићење", објашњава Кузмановићева.

Модерна управа која грађанима омогућава да остваре своја права, могућа је само ако се у општинама и градовима управља људским ресурсима, а у Србији такав систем није постојао, кажу у Савету Европе.

"Управљање људским ресурсима подразумева да имате најбоље људе на најбољим местима, обучене, стручне, људе који се константно усавршавају и који на најбољи могући начин раде свој посао", каже Александар Јовановић из Савета Европе.

Драгоцено је разговарати са запосленима и постављати краткорочне циљеве – шта су чије обавезе и коју норму свако мора да испуни.

"Основали смо мрежу за људске ресурсе која практично окупља све људе из локалних самоуправа који се баве овим питањима. Организовали смо више регионалних обука за људе који се баве овим послом, направили смо неколико приручника који омогућавају да се уједначи пракса и потребно знање које треба да усвоје људи који се баве овим питањем", истакао је Ђорђе Станчић из Сталне конференције градова и општина.

Из Савета Европе кажу да њихови експерти који су ангажовани да раде директно са општинама, са њима раде на терену кроз имплементацију различитих прописа, различитих модела акта, кроз саветовање.

За унапређење функције управљања људским ресурсима на локалу Европска унија и Савет Европе издвојили су два милиона евра.

"Већ су 128 учествовале у том пројекту, а 20 имају ту активну пилот фазу, где их пројекат прати у свим детаљима, реорганизацији своје радне навике. Мислим да је то један додатни стимуланс јер с тим се добија нешто што сви ми грађани желимо – један деполитизован јавни сервис који је на крају професионалан и ефикасан и транспарентан", рекао је Штефан Худолин из Делегације ЕУ у Србији.

Услов да се крене у посао било је доношење Закона о запосленима у Аутономним покрајинама и локалним самоуправама. Због великог интересовања општина и добрих резултата, у Савету Европе најављују да ће се са пројектом наставити и наредне три године.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи