Формиран Сектор за родну равноправност

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања формирало је Сектор за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности, како би се унапредио положај жена, маргинализованих група и пружила подршка за ублажавање мигрантске кризе, а најављује се и увођење националне СОС телефонске линије.

Један од првих приоритета овог Сектора је рад на Закону о забрани од дискриминације који би Влада Србије у новембру требало да предложи Скупштини на усвајање, саопштило је ресорно министарство.

"Очекујемо да овај Сектор својим радом значајно допринесе побољшању положаја жена у нашем друштву и кроз нови Закон о родној равноправности чији носилац је управо овај Сектор, односно Министарство рада, запошљавања, борачких и социјалних питања по Закону о Влади", наводи се у саопштењу.

У оквиру ове области, Министарство најављује да ће у најскоријем року формирати Радну групу за доношење низа прописа, чије ће доношење значајно допринети положају жена у нашем друштву.

"У оквиру Радне групе биће укључени сви релевантни актери, укључујући и невладин сектор", каже Нина Митић, в. д. помоћница министра за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности.

"Министарство сарађује са Повереницом за заштиту равноправности, Координационим телом за родну равноправност Владе Републике Србије, са Политичким саветом и Мултисекторским телом, невладиним организацијама и удружењима чији је циљ заштита и унапређење равноправности. Заједничким снагама радићемо на измени и допуни Закона о забрани дискриминације, како би он био усклађен са европским законодавством. Тиме ћемо унапредити регулаторни оквир за заштиту грађана и грађанки од дискриминације и остварити интензивну сарадњу са организацијама цивилног друштва, стручном јавношћу и медијима", истиче Нина Митић.

Приликом усвајања и примене прописа, Министарство ће као и до сада успешно сарађивати са свим релевантним актерима.

Како се наволи, Министарство је и у завршној фази добијања пројекта увођења националне СОС телефонске линије, који ће спровести уз подршку ЕУ, ради унапређења националних капацитета за подршку жртвама насиља.

Наш модел СОС телефона биће по моделу најбоље праксе у ЕУ.

Када је у питању антидискриминациона политика, Министарство ће поред помоћи свим маргинализованим групама и пружања подршке ублажавању мигрантске кризе, наставити и са интеграцијом Рома и Ромкиња у Републици Србији, а све у складу са постојећом Стратегијом.

Како би унапредило компетенције својих запослених, министарство планира од октобра да започне обуку социјалних радника, као и инспектора за рад у вези са трговином људима, злоупотребе дечијег рада, запошљавања и маргинализованих друштвених група.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво