Брнабић: Образовање и иновације најважнији приоритети Владе

Влада намерава да промовише Србију као центар напредних иновација у региону, изјавила је у Београду премијерка Ана Брнабић на отварању конференције "Едитовање генома: биомедицинске и етичке перспективе".

Ана Бранабић истакла је да су образовање и иновације најважнији приоритети Владе Србије указавши на позитивне трендове претходне владе.

"Захваљујући оном што је претходна Влада оставила, финансијској дисциплини, стабилности у буджету, добрим макроекономским индикаторима, ми данас можемо да градимо даље", рекла је она.

Нагласила је и да за бржи раст Србије нису довољне само традиционалне привредне гране на које смо се ослањали већ је, како је истакла, најважније да тражимо раст и у привредним гранама у којима до сада тај раст нисмо имали.

Бранабићева  је рекла и да је Фонд за иновациону делатност само прошле године издвојио помоћ од три милиона евра институцијама и компанијама које се баве истраживањем и развојем.

Према њеним речима, то је тим институцијама и компанијама омогућило да увећају приходе за више од 50 одсто, а извоз пет пута.

Премијерка је рекла и да је то креирало додатну вредност српској економији и створило нове послове за младе.

Брнабићева је указала и да је улога Владе да креира образовни систем који ће омогућити младима да развијају критичко и аналитичко размишљање, уз како је навела, истовремено охрабрујући дијалог да би се дошло до најбољих решења.

Подсетила је да Влада Србије покренула јединствени пројекат "Центар за истраживање матичних ћелија" у Крагујевцу и да је то први центар те врсте у овом делу Европе.

Брнабићева је нагласила и да је поносна на то што је Србија домаћин врхунским светским стручњацима и научницима.

Конференција представља један најважнијих биоетичких скупова у свету у овој години, на коме ће се разговарати и о томе да ли едитовање гена води искорењивању бројних генетских болести, малигнитета и ХИВ-а.

Скуп су организовали Центар за биоетичке студије из Београда, "Хејстингс центар" из Њујорка и Медицински факултет Универзитета у Њујорку.

Директор Центра за биоетичке студије Војин Ракић каже да ће се током дводневног скупа разговарати о могућностима које едитовање генома отвара у лечењу многих ретких болести, заражених ХИВ-ом, али и о етичким питањима која се отварају.

Појашњава да је едитовање генома јефтина и једноставна технологија и да је двоје деце излечено од акутне мијелобластне леукемије у терминалној фази захваљујући тој методи.
Наглашава да добре резултате може да да код ретке болести, код ХИВ инфекције.

"Едитовање генома може да се користи за соматске и репродуиктивне ћелије. Употреба за репродуктивне ћелије је морално спорна, јер може да се створи врста која је другачије од наше. То отвара етичке проблеме", закључио је он.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи