И даље превише баријера пред особама са инвалидитетом

Са дискриминацијом особе са инвалидитетом суочавају се готово свакодневно. Најчешће и приликом остваривања права на приступачност јавних објеката и површина, показује извештај поверенице за заштиту равноправности. Чак 96 одсто грађана сматра да јавне установе морају да буду доступне за све особе са инвалидитетом. Оправдања за нечињење су различита, од интерних прописа до превисоких трошкова.

Прописи би да избришу препреке, свакодневица их поставља. Иако је у јавном градском превозу забрањена дискриминација особа са инвалидитетом, многа возила им нису прилагођена, а ни саобраћајнице. И прагови институција неретко су препрека до остваривања основних права.

"Центри за социјални рад су рецимо институције које су врло важне за остваривање многих права када говоримо о овој категорији, а највећи број центара у Србији апсолутно није приступачан. Готово нигде не можете отићи у канцеларије које се налазе на спрату, а готово свуда су канцеларије на спратовама. Такође, не постоје тумачи за знаковни језик. Ту је и проблем са документацијом, са потписивањем уколико се ради о човеку који не види", каже Иванка Јовановић из Националне организације особа са инвалидитетом.  

Дуг је списак органа јавне власти који упркос закону, не руше физичке и комуникације баријере у односу са особама са инвалидитетом. Тако ни данас, после 11 година од доношења Закона о спречавању дискриминације особа са инвалидитетом, они немају једнаке могућности у остваривању бројних права, попут права на образовање, здравство, запошљавање, културне и спортске садржаје.

То потврђује и најновији извештај поверенице за заштиту равноправности у коме се наводи да за две трећине особа са инвалидитетом већина институција није приступачна.

"Треба узети у обзир да то у неким случајевима изискује већа новчана средства и да због тога треба направити свеобухватан план како да се ово питање реши. Извештај Европске комисије у потпуности је идентичан као и наш извештај и наше препоруке да се овом питању отклањања баријера треба приступи систематски", каже повереница за заштиту равноправност Бранкица Јанковић.

Особе са инвалидитетом са потешкоћама се сусрећу и када би да изврше обавезу, рецимо да плате рачун. Од 1.685 пошта, тек 638 нема физичке баријере, показују подаци тог предузећа. 

"Израда једне рампе кошта 250.000 до 350.000 динара, тако да ми сваке године буџетом предвиђамо по шест, седам рампи за особе са инвалидитетом. Ми за сада немамо лице које познаје знаковни језик", каже Срђан Јовановић из "Пошта Србије" .

Ни у државним органима ситуација није много боља.

На пример, у Немањиној 22 до 26, где су смештена многа министарства, постоје рампа и лифт за особе са инвалидитетом, али, како нам је речено, ниједан тоалет у згради им није прилагођен. У случају да орган јавне власти није приступачан, особе са инвалидитетом закони упућују да се жале Повереници за заштиту равноправности или да правду потраже на суду. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи