"Влада и народ Србије урадили све како би помогли мигрантима"

Пројекат "Подршка локалним заједницама и одговор на избегличку кризу" који је у седам општина спровела фондација Ана и Владе Дивац, а финансирао УСАИД са 700.000 долара, завршен је и тим поводом је у "Дорћол плацу" одржана завршна конференција на којој су представљени остварени резалтати. Бранко Ружић, министар за државне управу и локалну самоуправу оценио је да је Влада дала одговор на мигрантску кризу упркос скромним ресурсима.

Пројекат је трајао 18 месеци, од марта 2016. до августа 2017. у седам општина у Србији: Шиду, Суботици, Димитровграду, Прешеву, Лајковацу, Тутину и Сјеницу, и захваљујући њему, рецимо, Народна кухиња суботичког Црвеног крста добила је опрему, што је омогућило припрему 400 додатних топлих оброка дневно намењених локалних заједници и мигрантима.

По два мобилна ЕКГ апарата добили су суботички Дом здравља и Дом за децу ометену у развоју "Колевка" у Суботици, а у свих седам општина опремљени су простори за децу у пријемним центрима за избеглице. 

Директорка мисије УСАИД у Србији Аза ел Абд, подсећајући на број миграната који су прошли кроз Србију, и на то да се један број њих задржао, изразила је задовољство што су влада и народ Србије, како је рекла, урадили све како би помогли мигрантима и онима који су тражили азил.

Абд је подсетила је да је током овог пројекта организовано више од 200 акција у којима су учествовали волонтери, а које су како је рекла "спојиле наше мигранте и становништво Србије" и оценила да су "грађани Србије су, пре свега, позитивни према мигрантима".

Бранко Ружић, министар за државне управу и локалну самоуправу оценио је да је "Влада дала одговор на мигрантску кризу, да су се поменуте општине успешно ухватиле у коштац са тим проблемима, а све активности координисане са Комесаријатом за избеглице. 

"Држава се ухватила на прави начин са тим проблемима упркос скромним ресурсима", нагласио је Ружић. 

По речима државног секретара у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненада Нерића седам општина које су биле укључене у пројекат поднеле су велики терет и зато је овај пројекат био веома важан за њих, допринео је повећању ефиканости у управљању мигрантском кризом.

"Помоћник комесара за избеглице Иван Георгинов је скренуо пажњу на значај сарадње са невладиним и међународним организацијама, а директорка Фондације Ана и Владе Дивац Ана Коешал је подсетила да је основани циљ фондације да помогне избеглим и расељеним лицима, као и да су до сада успели потпуно да интегришу у наше друштво више од 700 породица.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво