Новим законом до бољег положаја сезонских радника

Меморандум о спровођењу пројекта "Повећање прилика за запошљавање сезонских радника" биће потписан данас у Влади Србије. Председник Управног одбора НАЛЕД-а Слободан Ружевић каже за РТС да се до краја године очекује доношење закона чија је сврха да се сезонски радници врате у легалне токове, како би добили пуну правну и радну заштиту.

Ружевић је, гостујући у Дневнику РТС-а, навео да нова решења треба да поједноставе процедуру пријаве сезонских радника и да смање бирократске препреке. 

"Више од 300.000 радника у аграру је у 'сивој зони', па је сврха новог закона да се ти радници врате у легалне токове. Закон је у великој мери усаглашен и очекујемо усвајање до краја године, а примену следеће сезоне. Искуства која тако будемо стекли касније ћемо применети и на остале сезонске раднике", каже Ружевић.

Истакао је да НАЛЕД уз помоћ Владе Немачке и ГИЗ-а обезбедио донацију од 400.000 евра из које ће се финансирати развој софвера, обука оператера и формирање регистра сезонских радника.

"На тај начин ће сезонски радници добити пуну правну и радну заштиту и при том задржати сва права која су оставрили код Службе за запошљавање или на плану социјалне заштите. Притом ће и држава имато додатни приход у буџету", додаје Ружевић

"Исто тако држава добија софтевер који сада развијамо и иако ће порези и доприноси на сезонски рад бити за трећину мањи него за сталан рад, буџетска добит ће бити знатна", закључује Слободан Ружевић.

Процењује се да у Србији сваке сезоне на њивама ради од 80.000 до 100.000 људи, највећи број њих је ангажован у пољоприведи. У последњем кварталу 2016. године, само у сектору пољопривреде, око 65 одсто радника ангажовано је без уговора, дакле за сезонске раднике газде не плаћају ни порезе ни доприносе.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи