Пећка патријаршија – чувар прошлости

У Метохији, подно Проклетија, налази се престони храм Српске православне цркве Пећка патријаршија, под чијим је сводовима рукоположено 45 српских патријараха. О древној светињи брине манастирско сестринство.

Руговском клисуром оглашавају се патријаршијска звона, најављују божју службу манастирског сестринства, које предводи игуманија Харитина. Омиљена међу верницима пећког краја, опстала је с монахињама и у најтежим временима.

"Пећка патријаршија је центар српске цркве. Ту су српски архиепископи, њихови саркофази сведоче истину да су они ту били. Недостаје нам наш српски народ, богослужења су нам празна. Мало долазе. Из Београда, два аутобуса сваки месец довозе Србе", каже игуманија Пећке патријаршије, мати Харитина.

О заштити архитектуре и фрескосликарства, древне светиње, брину српски баштинари. Тренутно се ради на замени оловног кровног покривача на Даниловој припрати на санацији влаге, која угрожава живопис цркава.

"Те атмосферске воде не продиру преко крова и не угрожавају горње зоне пећких цркава. Проблем влаге, провлаживања, треба решавати у доњој зони неким кишним каналима, који ће примити и уклонити воду", каже архитекта-конзерватор Републичког завода Србије за заштиту споменика Светлана Вукадиновић.

Средњовековни склоп пећких цркава више од седам векова чува сећање на славну, али и тужну српску прошлост. Овај културноисторијски споменик је 2006. године у Вилњусу са задужбинама краља Милутина, манастиром Грачаницом и Црквом Богородица Љевишка у Призрену, уписан у Унесков регистар баштине и део је историје и културе света.

Молитве пећког сестринства су нада за повратак расељених Срба из Метохије и са Косова и свих протераних са прадедовских огњишта.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи