Нова правила за музичаре и послодавце

Од данас почиње примена одредбе Владе, по којој ће сви извођачи и музичари морати да потпишу Уговор о извођачком делу са клубом или рестораном у којем наступају. У њему ће морати да буде наведена висина хонорара, који ће им се исплаћивати на жиро-рачун.

Удружења која заступају послодавце и естрадне уметнике кажу да ће од одлуке корист имати сви: уметници, јер ће им бити уплаћивани порези и доприноси и послодавци, јер ће изаћи из сиве зоне. На крају, у плусу је и држава.

"Ваљда је боље кад се има уговор, кад је нешто сигурно и мени и послодавцу. Мене обавезује уговор да морам да квалитетно да одрадим свој део посла и нарочито ако се придржавамо уговора, шта смо тамо написали, шта у опису рада, колико чега", каже певач Раде Јоровић.

Колико пара вреди наступ обавезна је ставка уговора који потписују певачи, музичари, плесачи, ди-џејеви, водитељи с једне стране и угоститељи с друге. Хонорар не сме бити мањи од минималне цене рада.

"Њих се то итекако дотиче јер су многи доведени у ситуацију да раде по разноразним лошим условима, минимална зарада, многи су принуђени да раде и без икакве зараде, многи послодавци праве фиктивне уговоре", каже председник Синдиката естрадних уметника и извођача Србије Драгиша Голубовић.

Уговором о делу, с друге стране, гарантује им се исплата хонорара у року од осам дана. Власник клуба, ресторана или вашарског шатора обавезан је и да држави уплати порезе и доприносе, а извођачу обезбеди адекватне услове рада.

"Послодавци добијају ту сигурност да излазе из те сиве зоне и да не морају да плаћају у готовини, него на рачун. Сваком послодавцу који ради у белој зони је у интересу да ту остане, зато што неће имати проблем, неће морати да се плаши од неке инспекције итд, а њега то кошта, те кошта", каже Жарко Шакић из Уније послодаваца Србије.

Према процени Министарства културе, на црно ради око три хиљаде извођача. Увођењем у легалне токове, кажу упућени, више добијају него што губе.

"Сад им неће давати 100 на руке, него 60. Мање ће му доћи на руке, али ће зато тамо да има уплаћен стаж. Људи у неким годинама изгубе глас, добију реуму у прстима и не могу да се баве тим послом, а овако ће на овај начин да имају неку сигурност, добиће неку пензију", каже Жарко Шакић.

А да ли се прописано поштује у кафани, провераваће синдикални контролори, али и надлежна инспекција.

"Пореска управа ће, у оквиру спровођења својих континуираних активности, контролисати, као и до сада, радно-правни статус радника, као и постојање уговора са естрадним уметницима који наступају у контролисаном објекту код пореског обвезника, у складу са одлуком Владе", наводе из Пореске управе.

Тешко ће, ипак, утврдити да ли је у уговору написана стварна зарада или је нешто дато и на руке.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи