Рационалном потрошњом електричне енергије уштеде и до 20 одсто

У Србији 2,5 милиона домаћинстава потроши скоро пет пута више струје од европског просека, а мењањем навика потрошња би могла да се смањи за 20 одсто, истакнуто је на трибини ЕПС-а о либерализацији тржишта електричне енергије, енергетској ефикасности и рационалном коришћењу електричне енергије.

Према истраживању агенције "Нинамедија" у којем је учествовало 1.800 грађана Србије, 86 одсто њих штеди електричну енергију због мањег рачуна за струју, док 35,3 одсто није знало шта би их још мотивисало да рационалније троше електричну енергију.

Инжењер електротехнике и рачунарства Стефан Сикимић рекао је да енергетска ефикасност није исто што и штедња, јер она увек подразумева нека одрицања, а ефикасност не.

"Кроз енергетску ефикасност не нарушавамо квалитет живота нити рада, али смањујемо трошкове и чувамо животну средину", истакао је Сикимић.

Објаснио је да се кроз промене одређених навика може много урадити како би се повећала енергетска ефикасност.

"Коришћењем штедљивих сијалица, еко режима на електричним уређајима, али и термоизолације на објектима може се доста постићи у уштеди енергије", рекао је Сикимић.

Наводи да електрични уређаји троше енергију ако су прикључени на струју, чак и уколико се не користе.

"Приликом куповине електричних апарата треба водити рачуна и о енергетској класи, јер је А класа најефикаснија, док је Г најмање ефикасна, а разлике у расходу могу бити чак двоструко веће", навео је Сикимић.

Трибину је организовала агенција "Нинамедиа" у сарадњи са Јавним предузећем "Електропривреда Србије" у оквиру пројекта "Едукација купаца о либерализацији тржишта".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво