Може ли се живети од узгајања печурака?

Трећина становника Јошанице живи од производње печурака. У том жагубичком селу сви власници фирми и радници су у родбинским везама. У Хомољу је од великог значаја свако радно место, поготово, ако га вредни људи из тог краја сами створе.

Прве гајене печурке у Јошаници код Жагубице никле су пре 26 година. Сада се њиховом производњом бави шест породица из овог хомољског села. Недељно испоруче и до десет тона шампињона у Ниш, Зајечар, Бор, а највише у Београд.

"Ово је посао који захтева свакодневни рад. Морате бити присутни малтене 24 сата у производњи да бисте дошли до жељених резултата. Радно време није одређено. Једноставно, печурке када затраже бербу, ви морате бити ту", каже произвођач шампињона Дражен Стевић.

Александар Миловановић, такође произвођач шампињона, каже да се производњом шампињона бави ближа и даља фамилија.

"Сви смо скоро у родбинском односу и онда свако сваког помаже. Ко негде затаји, неко му припомогне", истиче Миловановић.

И сви запослени су рођаци из села. То је мештанима посебно важно, јер је терен разуђен, фабрика овде нема, а пољопривреда се тешко исплати.

"Овде живим, радим дуже време. То ми значи много, зато што сам из овог места, не путујем", каже радница Лелица Живковић.

У међувремену, производња шампињона из Јошанице, прошла је разне фазе. Пре него што је климатизација стигла у Србију, печурке су током лета узгајали у напуштеним војним тунелима у Горњачкој клисури.

"Другачији су услови. Не може да се утиче температуром и ваздухом. Све иде природно. Процес производње траје доста дуже него у просторијама, скоро дупло", објашњава произвођачица печурака Живадинка Стевић.

Потражња је увек већа од онога што мала Јошаница производи. Па се капацитети стално проширују и модернизују.

"Компост који тренутно добијамо је у џаковима. Хтели бисмо да модернизујемо, јер смо били скоро у Мађарској и они тамо раде у ринфузу. То је једна покретна трака која све избацује ођедном и исто тако убацује. То је много лакши начин производње", додаје Стевић.

Људи у овом селу желе да напредују, упркос томе што ћете у Србији тешко наћи лепша и већа природна богатства са мање могућности за запослење.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
20° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара