"Не постоји потпуна заштита од сајбер напада"

Мапе страних компанија бележе сајбер нападе и у Србији, иако грађани нису пријављивали заражене рачунаре. МУП упозорава институције да на почетку радне недеље буду обазриве. Државна секретарка министарства трговине и телекомуникација Татјана Матић за РТС каже да оперативни системи у Србији у овом тренутку нису угрожени.

Гостујући у Дневнику РТС-а Татјана Матић је рекла да је Србија, у циљу спречавања сајбер напада, донела закон о информационој безбедности и четири подзаконска акта и да се управо формира национални ЦЕРТ (Центар за превенцију безбедносних ризика у ИКТ системима) при Рателу за пријаву оваквих инцидената.

"Систем Србије сада није угрожен. Подаци које имамо, они који се односе на свет, јесу да је 150 земаља угрожено овим нападом, више од 10.000 корисника. Најопасније је то да су системи од посебног значаја били на мети, у Великој Британији то су биле болнице, угрожени су били здравствени картони, људима који су се личили могу да буду угрожени животи", рекла је Матићева.

Говорећи о томе да ли има адекватне заштите од сајбер напада, Матићева је рекла да не постоји потпуна заштита и да је то свакодневна борба.

"Морамо бити свесни којом брзином се развија савремена технологија. Напредују сајбер напади и нема потпуне заштите. Најдаље је отишао Израел када се говори о заштити, а они су рекли да је немогуће 100 одст заштитити сваки систем", објаснила је Матићева.

Додаје да не постоји опасност од хакерских напада у Србији и да је значајно за наше системе то што имамо установљене механизме и инструменте заштите. Истиче да информациона писменост постаје веома актуелно питање како у Србији тако и у свету.

Матићева је, говорећи о игрици "Плави кит" која наводи децу на самоповређивање, рекла да кол-центар за безбедност деце на интернету, од 1.500 позива које има, није забележила ниједан који је био у вези са овом игрицом.

"Издали смо саопштење и апеловали на тактичност медија у саопштавању. Индустрија видео-игара је јако профитабилна и уме да манипулише са лажним вестима и свако треба да буде опрезан", рекла је Матићева.

Истиче да кол-центар постоји да би дао савете и родитељима и деци.

"Превенција је најбољи лек. Постоје изазови и игрице које угрожавају ментално и психичко здравље деце, а и физички их доводе у опасност. Едукација, превенција, информациона писменост и безбедност су кључне теме којима ћемо се бавити", закључила је Матићева.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво