Немачки други најважнији страни језик у Србији

Односе Немачке и Србије одликује добра сарадња на политичком, економском и културном плану и Немачка снажно подржава Србију на путу ка ЕУ, рекао је немачки амбасадор у Београду Аксел Дитман.

"Немачка снажно и радо подржава Србију на њеном путу ка у ЕУ", рекао је Дитман на представљању нових просторија "Гете института" у Београду.

Он је рекао да је сарадња две земље добра и на економском плану и навео да у Србији ради око 350 немачких фирми са 35.000 радних места.

Дитман је истакао да је посебно снажна културна сарадња и подсетио на културне везе Србије и Немачке у прошлости и у данашње време, наводећи значај "Гете института" у развијању културних односа и посебно у учењу немачког језика.

Амбасадор је рекао да је веома задовољан јер је немачки постао други најважнији страни језик у Србији.

"Расте број школа у којима се учи немачки, мислим да тренутно око 156.000 ученика у државним школама учи немачки", рекао је Дитман.

Немачки амбасадор је рекао да охрабрује то што се све више деце и младих одлучује да учи немачки, тако да ће, како је оценио, "база за успешну билатералну сарадњу и у будућности постојати и бити још већа".

Нови директор "Гете института" у Београду Франк Бауман је рекао да тај институт делује у 84 земље где има укупно 160 представништава и да пружа услуге учења језика и подршку домаћем наставном кадру у усавршавању немачког.

Бауман је подсетио и да се "Гете институт" бави и активностима на представљању немачке културе и културној сарадњи и да позива писце и друге уметнике да учествују на фестивалима у Србији.

Заменик директора "Гете института" у Београду Бернт Шнајдер рекао је да је 2016. године у Србији 2.149 градјана, од којих су око 700 били деца и млади, похађало курсеве језика у том инситуту.

Он је рекао и да је прошле године одржано готово 135.960 часова и више од 4.448 испита за различите сертификате.

Шнајдер је истакао да се сада нове просторије за учење језика "Гети нститута" налазе под једним кровом, док су раније биле раштркане у различитим зградама у Београду.

Он је рекао да се институт 40 одсто финансира из сопствених средстава а да се 80 одсто зарадјених средстава улаже у пројекте који доприносе усавршавању наставника немачког у земљи.

Шнајдер је подсетио да тај културни центар организује курсеве језика за лекаре и медицинске раднике, а од скора и за економисте и правнике, као и за предузећа која су занитересована за то.

Нове просторије "Гете института" налазе се у "Палати Цептер", у Улици краља Петра 32, у Београду, док се библотека и даље налази у Кнез Михаиловој.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи