Сећање на жртве бомбардовања Београда 1941. године

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин и градоначелник Београда Синиша Мали одали су пошту и положили венце на спомен-обележје у Алеји жртава бомбардовања Београда, саопштено је из Градске управе. Градски менаџер Горан Весић положио је венац на спомен-обележје у Карађорђевом парку, а заменик градоначелника Андреја Младеновић положио је венце испред Палате "Београд" и у порти Вазнесењске цркве.

Вулин је рекао да су се бомбардовања и покушај затирања живота у Србији понављали, али да је сваки пут град опстајао као и људи, а да су сви који су убијени у рату, сваки војник, полицајац и цивил – невине жртве.

"Не можете бити криви само због тога што сте се родили у Београду, живели у њему и волели га. Србија ће се заувек сећати 6. априла и сваког настрадалог, имена им можда не знамо, али их памтимо. Наша обавеза као потомака јесте да сачувамо сећање на њих, да будемо достојни њихове успомене тако што ћемо увек бити на правој страни света, на страни слободе, јер тамо где је Србија, тамо је слобода", нагласио је Вулин.

Мали је рекао да је Београд у својој дугој историји много пута разаран, рушен и бомбардован и додао да ће 6. април од пре 76 година остати уписан црним словима у историји нашег града.

"Без икаквог повода, без објаве рата, град је бомабардован и то у раним јутарњим сатима, када су људи спавали. Између 2.500 и 4.000 људи изгубило је животе тог дана, уништене су болнице, школе, зграде, уништена је библиотека са непроцењивим благом, али из тога је Србија изашла као победник", рекао је градоначелник.

Наша обавеза је, каже Мали, да чувамо успомену на оне који су изгубили животе тог дана али и за време рата, да градимо бољу и модернију земљу, да градимо Србију која економски јача.

"Да отварамо нова радна места, фабрике, мостове, да будемо фактор стабилности и мира у региону, да одржавамо добре односе са Западом и Истоком и побеђујемо у миру како бисмо деци оставили лепшу и бољу Србију", рекао је Мали.

Горан Весић је рекао да је дан када је Београд доживео можда и највеће разарање у својој историји један од најтужнијих дана у историји Београда.

"На данашњи дан окупатори су бомбардовали Београд зверски, без објаве рата. Према званичним подацима, погинула су 2.274 Београђанина, а према незваничним скоро 4.000. Потпуно је уништена 621 зграда, а више од 1.600 делимично је оштећено", навео је Весић након полагања венца.

Како је додао, уништене су многе болнице и цркве. Погођена је и Вазнесењска црква, у којој је погинуло много људи.

"Ми се данас налазимо у Карађорђевом парку, на месту где се налазило склониште у коме су била 192 Београђанина који су убијени директним поготком бомбе", истакао је Весић и додао да је уништена и Народна библиотека са више од 350.000 књига.

Градски менаџер је поручио да са поносом треба да се сећамо и храбрих пилота из Шестог ловачког пука Војске Краљевине Југославије.

"Њих 11 је дало своје животе у борби за одбрану Београда. У неравноправној борби, они су успели да сруше 40 немачких бомбардера и на тај начин показали како се воли своја земља", рекао је Весић.

Осим градског менаџера, венац је положио и председник и основач Удружења Београђана "6. април" Стеван Стојановић.

"Имао сам пет година када је бомбардовање почело. Не сећам се свих детаља, али се сећам тих страхота које су се десиле 6. априла", рекао је Стојановић.

И заменик градоначелника Андреја Младеновић положио је венце и одао пошту страдалима у бомбардовању Београда у априлу 1941. године.

Заменик градоначелника најпре је венац положио испред Палате "Београд" на фонтани "Врело живота", а потом и у порти Вазнесењске цркве код гранитног крста.

Социјалистичка партија Србије саопштила је, поводом 76 година откад је нацистичка Немачка бомбардовала Београд, да је главни град Србије један од најчешће бомбардованих градова у 20. веку.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи