Појачање на српској граници – долазе европски официри за везу

Заједнички тимови војске и полиције Србије прекинули су још један велики ланац кријумчарења илегалних миграната. Контрола границе је појачана, а тактика заштите измењена, јер се због повољнијих временских прилика очекује већи прилив миграната.

Европска комисија је Србију и Македонију недавно означила као приоритетне земље на западнобалканској мигранској рути. Зато су почели преговори о потписивању споразума који ће омогућити да, као појачање, на границу двеју земаља буду размештени официри за везу Европске граничне и обалске страже или Фронтекса.

Заједничким радом војске и полиције, само за последњих осам месеци, више од 20.000 илегалних миграната спречено је да пређе нашу границу. Два правца из Бугарске и по један улаз из Македоније и Црне Горе и даље су критичне тачке.

Ухапшено је 132 кријумчара, углавном из Србије. Спречено је 120 покушаја кријумчарења људи, и то је тренутно апсолутни приоритет.

"Формирани су посебни тимови за спречавање кријумчарења илегалних миграната. Тимови се састоје од еминентних људи из војске и полиције, који на терену раде и већ су дали одређене резултате у протеклих десет дана", рекао је портпарол Министарства одбране Јован Кривокапић.

Кривокапић истиче да резултати показују да су спречена два покушаја кријумчарења, да је са надлежним органима и тужиоцима откривен један ланац кријумчарења о којем не може у овом тренутку више да се говори.

Да Србија заузима све важније место у плановима заштите европских граница потврђује недавна одлука Еврпске комисије да већ у јуну у нашој држави буде постаљен Фронтексов официр за везу.

Десет их је планирано на рути од Нигерије до Србије, а тај у нашој земљи био би задужен за цео Западни Балкан. Цивилне организације упозоравају да планови заштите спољних граница морају имати у виду основна права људи који траже међународну заштиту.

"Aко je за свe ово време свега 13.000 људи релоцирано из Италије и Грчке ка другим земљама ЕУ, ако Европа на неадакватан начин учествује у програмима пресељења за оне којима је статус већ утврђен, онда видите врло јасан дисбаланс између онога што су политике или мере које иду у циљу заштите тих људи, а с друге стране јако много инвестирања у мере заштите такозваних спољних граница", каже Владимир Петронијевић из Групе 484.

За подршку контроли граница у региону Западног Балкана, тренутно је распоређено око 100 службеника Фронтекса у земљама чланицама, највше Хрватске и Бугарске. Ипак недовољно, кажу у ЕК, за изазове који се очекују.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се