Које општине ће морати да отпуштају, а које ће моћи да запошљавају?

До краја године број запослених у јавној управи и локалним самоуправама треба да се смањи за још око пет хиљада, а у Влади рачунају да ће највећи део тога бити остварен кроз пензионисање. Међутим, неке општине чекају велике промене - једни ће морати да отпуштају и по неколико стотина људи, док ће други моћи да запошљавају, већ од јуна.

Србија нема превише службеника, у просеку. али на пример Прокупље има 800 запослених а требало би да их има 317 мање.

"Отпуштање радника неће се одразити на квалитет услуга. Парадокс је вишак запослених а с друге стране фали висококвалификованих људи", каже председник Општине Прокупље Александар Симоновић.

Уз превише запослених иду и превелики дугови. Прокупље дугује два годишња буџета општине. Смедеревска Паланка чак три - односно око четири милијарде динара .

"Велики проблем су 19 јавних предузећа, како које оде у блокаду отварали су ново предузеће и вршили испумпавање средстава из фирми, и ми смо заједно с Министарством државне управе и локале самоуправе ушли у процедуру санације, како видимо будућност тих јавних предузећа", каже председник Општине Смедеревска Паланка Топлица Пинторовић.

Будућност је да све општине које превише троше на плате, морају да смање број запослених.

"Морамо полако, зато што је то отпуштање од 350, негде 450 људи до 2020. године. Полако да оптимизујемо, да би се ти људи сналазили и да би ми имали одрживо пословање локалних самоуправа", каже министарка државне управе и локалне смаоуправе Ана Брнабић.

Међутим, на другој страни су општине попут Ивањице, Лознице, Пирота, Параћина, које имају мање од оптималног броја запослених и које је забрана запошљавања највише погодила.

"Најкритичније је у одељењу за урбанизам пошто су последњи стручњаци прошле године отишли у пензију. И друге службе ће бити интересантне као предшколска установа где смо имали неколико криза протекле године због забране запошљавања", објашњава председник општине Параћин Саша Пауновић.

"Они се јављаују, ми дајемо одобрење за нова запошљавања уколико су они испод маскималног броја запослених који смо одредили заједно и уколико имају средстава у маси плата. Ако испуњавају та два услова, од јуна дајемо зелено светло да се даље запошљавају љди", каже министарка државне управе и локалне смаоуправе Ана Брнабић.

Да би неког запослили, појашњава, морају да добију дозволу владине комисије. Каже да је одлучено да се забрана запошљавања продужи до краја године да би се сачувао постигнути резултат - а то је за протекле три године уштеђених више од 100 милиона евра.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво