Када вариола вера обележи живот

Средином марта пре 45 година у Југославији је потврђена епидемија вариоле вере. У Чачку је, негујући зараженог пацијента, од великих богиња умрла једна болничарка. Њен колега Милован Пајовић тада није добио богиње, а његова супруга је усред епидемије на свет донела ћерку.

И после четири и по деценије, виши медицински техничар сада 82-годишњи Милован сећа се сваког детаља, када је позван на кожно одељење и имао контакт са зараженим пацијентом.

"Отишли су тамо лекари, прегледали пацијента који је дошао из Новог Пазара са неким сумњивим налазима, али нико није претпоставио, нити знао о чему се ради", рекао је болничар у пензији Милован Пајовић.

Када су инфектолози код тог пацијента потврдили велике богиње, сви су остали у карантину. Милован је примио три вакцине.

"Ниједна се није примила и ми смо мислили да смо већ отписани сви и да тешко ко ће изаћи одатле на ногама", рекао је Пајовић.

Његова супруга Милена сећа се како је у току епидемије на свет донела ћерку.

"Почела је вакцинација и чудо то све... Дошла сам доле, кажу бежите од ње. Доктори кажу да не смеју, иди за Ужице... А, ја одем у подрум и доле на неким даскама су ме породили", сећа се Милена Пајовић.

Иако у самом жаришту епидемије, нико из породице Пајовић није добио богиње. Вариола вера им је обележила живот, а деца наставила очевим стопама.

"Пошто је мој брат први отишао у Београд у средњу школу, зуботехничку, и ја сам желела. Уопште ме није интересовало ништа друго, тако да најлогичније је било да наставим даље стоматологију и тако се све спонтано десило", каже Данијела Пајовић, Миланова ћерка.

Већ 45 година, породица Пајовић сваког марта враћа се у време када су све могли изгубити. На епидемију која је у Југославији однела 35 живота, подсети их ћеркин рођендан.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
16° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара