Адвокати изнели нове захтеве под претњом протеста

На Конференцији у Дому синдиката у Београду, адвокати из целе Србије данас су изнели захтеве поводом закона које сматрају спорним за адвокатуру и правног става Врховног касационог суда уз најаву да ће, уколико захтеви не буду усвојени, Адвокатска комора Србије донети одлуку о организовању протеста.

У саопштењу АКС се наводи да је на Конференцији учествовало више од 600 адвоката из целе Србије.

У закључцима са Конференције који су прослеђени медијима наводи се да адвокатура захтева да се Закон о услугама повуче из скупштинске процедуре, јер адвокатура "није пружање услуга, већ пружање правне помоћи на коју грађани имају право".

"Прописи о адвокатури могу се усаглашавати са прописима ЕУ само Законом о адвокатури у оквиру Поглавља 23 - људска права и слободе и правосуђе", наводи се у саопштењу.

Такође, истиче се да бесплатну правну помоћ грађанима у складу са Уставом може да пружа само адвокатура као самостална и независна служба и службе правне помоћи у јединицама локалне самоуправе, а не и друге организације или појединци који се помињу у радним верзијама будућег закона.

За адвокатуру је споран и правни став ВКС, према којем уговор о промету непокретности закључен у форми јавнобележничког записа представља исправу која је подобна за упис права својине.

Адвокати сматрају да је тај став у супротности са Законом о облигационим односима, Законом о промету непокретности и Законом о јавном бележништву, због чега траже да се он одмах стави ван снаге.

"Уколико захтеви адвокатуре не буду усвојени надлежни органи Адвокатске коморе Србије ће донети одлуку о организовању протеста адвоката Србије", наводи се у закључцима.

Конференција адвоката такође захтева да се без одлагања спроведу избори за све органе у адвокатским коморама у којима је истекао мандат, јер је избор легитимних представника адвокатуре предуслов за делотворну заштиту интереса професије.

Због незадовољства Законом о јавном бележништву адвокатура Србије 2014. године није радила четири месеца, због чега је правосуђе било практично паралисано.

Адвокатура је тада издејствовала велики број измена тог Закона након чега је обуставила протест.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво