После Београда, "Негујмо српски језик" и широм Србије

Акција "Негујмо српски језик" званично почиње у целој Србији, а циљ је да се пажња јавности усмери ка језичкој култури и општој писмености, каже за РТС министар културе и информисања Владан Вукосављевић.

Предвиђено је да се у градовима Србије одржи прво промоција постера "Негујмо српски језик", где велики број познатих личности из јавног и културног живота афирмише тачне одговоре на неке језичке недоумице које су врло честе, рекао је Владан Вукосављевић гостујући у Јутарњем програму РТС-а.

Акција је, каже, била на нивоу града Београда, где су се многи одазвали том позиву, те је сада подигнута на виши ниво.

Вукосављевић напомиње да акција широм Србије, која почиње у Нишу, подразумева обилазак 17 округа, а предвиђено је да траје у два дела, до јуна, па после летње паузе.

Акција "Негујмо српски језик", која је трајала у главном граду, била је иницијална фаза акције, каже министар, у којој је жеља била да се скрене пажња на неке језичке проблеме и културу говора.

Вукосављевић каже да се том акцијом жели ставити тема језичке културе, опште писмености на дневни ред, под пажњу јавности, која је као и друге јавности у свету под утицајем духа времена, глобалног духа и затрпана је различитим садржајима.

"Од комерцијалних реклама, да суви врат кошта 299,99, до 'шокантних' пораста и падова температуре и разних других ствари, манипулације људском свешћу и општег таласа банализације тема у јавном саобраћају. Ово није епохална ствар, али желимо да тема језичке културе, културе говора, гајење и неговање српског буде једна од тема која је пред очима јавности и под пажњом јавности", рекао је Вукосављевић.

Додао је да је постигнут договор са РЕМ-ом да се химна акције, коју изводи хор "Чаролија", емитује на телевизијама са националном фреквенцијом.

"Једноставно, упалили смо рефлекторе на тему језика, културе, заштите језичке културе, говора, начина изражавања, желимо да та тема буде једна од главних у нашем друштву", рекао је министар.

Говорећи о ћирилици, Вукосављевић каже да је донекле задовољан њеним статусом у јавном простору, за који оцењује да је релативно добар, будући да у јавном саобраћају између институција Репубике Србије постоји обавеза коришћења ћириличког писма.

"То је нормативно солидно решено, међутим, лично нисам задовољан. Превелики је број јавних исписа на латиници, наравно да то није рат ћирилице и латинице, није реч о теорији завере, нико неће да угуши ћирилицу, већ је реч о духу времена", сматра министар.

Према његовим речима, латиничко писмо практично је у глобалној употреби, доминира у медијима, на интернету, намеће се само због околности, те да поједини издавачи књига, због релативно разумних комерцијалних разлога, већину наслова штампају на латиници и објашњавају да морају да наступе и на другим тржиштима.

Међутим, каже министар, ако се не буде врло пажљиво инсистирало и било упорно да се ћирилица користи што је више могуће, "прети страшна опасност да се за две-три деценије неко пробуди и схвати да нико не користи ћирилицу".

"Врло је важно да се у разумној мери, колико год можемо, трудимо да очувамо наше традиционално писмо, да буде што више у употреби, и на улици, у именима радњи, пословних простора, свуда где је могуће, то је суштинска ствар за очување језичке културе и уопште културе једног народа", рекао је Вукосављевић.

Напоменуо је да је Стратегија културног развоја практично готова, да је то један од најтемељних докумената културе једног народа.

"Први пут Србија ће имати Стратегију, која, када се усвоји у Скупштини, постаје стожерни документ онога што у култури ове земље треба да се ради у наредних 10 година", рекао је министар.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи