Вулин: Европа мора да заузме јединствен став о мигрантској кризи

У Србији тренутно борави око 7.000 миграната. Европа мора да заузме јединствен политички став када је у питању мигрантска криза јер ће се, у супротном, поставити питање њеног будућег ауторитета и будућности, поручио је министар Александар Вулин.

''Србија по ко зна који пут апелује на Европу да заузме јединствен политички став и да сви они људи који долазе или крећу према ЕУ унапред знају да ли има смисла да жртвују читав свој живот у покушају да дођу до Европе или ипак морају да наставе у земљама у којима су рођени и у којима су одрасли'', рекао је Александар Вулин на скупу "Социјална ситуација избеглица/миграната у Србији".

Како је навео, тај став упорно изостаје, а његов изостанак говори да се ЕУ суочава са великом политичком кризом после које ни оне саме не могу бити сигурне да ли ће моћи да функционишу као јединствена политичка организација.

''Уколико ЕУ није у стању да успостави јединствена правила за све своје чланице, онда се поставља питање њеног ауторитета и будућности и по бројним другим питањима која могу да се појаве пред њом'', рекао је Вулин.

Вулин је навео да ће се Србија понашати као и до сада, да ће бити организована, хумана, да ће водити рачуна о избеглицама, али и да свакодневни живот грађана не буде поремећен.

Додао је и да је успостављен систем прихватних кампова где се мигрантима пружа могућност да добију и лечење и храну правну и сваку другу врсту помоћи.

"Нашу политику ћемо уједначавати и усмеравати са политком која се буде водила у земљама крајње дестинације", рекао је Вулин и додао да сви који на нашој територији имају право да затраже азил, али морају да буду регистровани и да прихвате одговарајућа правила.

Подсећајући да је избегличка криза почела као избегличка, а да се наставила као мигрантска, он је навео да нико не може да каже како ће се завршити.

Вулин је указао да је избегличка криза почела тако што су људи безали од рата, али се наставило тако што сада напуштају своје земље због незадовољства економском ситуацијом у својој земљи.

''То нису исте ствари. Није исто бежати од рата и бежати зато што сте незадовољни економском ситуацијом, али за земље као што је Србија разлике скоро и данема. Ти људи пролазе кроз нашу територију и задржавају се у њој колико морају јер западне земље нису спремне да их приме'', рекао је Вулин, додајући да мигранти не виде Србију као земљу где желе да остану.

Министар је навео да ће се број миграната вероватно повећавати с обзиром на лепо време, али да то, свакако, зависи и од договора и односа ЕУ и Турске.

Координатор за избеглице града Беча Петер Хакер каже да верује да постоји једна врста заједничког става ЕУ која почива на начелима, а то је да су спремни да помогну људима који беже.

''Мислим да је премало акције урађено на нивоу земаља и околних земаља одакле је избеглички талас кренуо. Значи да смо премало помогли у збрињавању избеглица у самим тим земљама и њиховом окружењу'', рекао је Хакер. 

"Амнести не треба да упире прстом у Србију"  

Министар Вулин изјавио је да је извештај "Амнести интернешнала" злонамеран и неистинит, оцењујући да је он направљен са циљем да се опере савест великих земаља које се затварају иза ограда и граница када су у питању мигранти. 

Наводећи да се велике земље затварају иза граница и ограда, Вулин је новинарима рекао да се онда пребацује малој и хуманој земљи као што је Србија да у нечему није довољно успешна или да нешто није довољно добро урадила.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања подсетио је да је седиште Амнести интернешнала налази у Лондону који је заштићен врло високим оградама и капијама које су постављене на граници Велике Британије.

"Подсетићу вас да су на тим границама мигранти умирали покушавајући да прескоче ограде, да су страдали у возовима у којима су покушавали да се провлаче испод препрека када су путовали из Француске. Подсетићу да миграната у Великој Британији нема ", рекао је Вулин.

Што се Србије тиче, он је рекао да Амнести интернешнал има велики утицај који треба да искористи на Владу Велике Британије да се шест, седам хиљада људи који се налазе у Србији одмах пребаце у Велику Британиију где ће им сигурно бити боље, где ће њихови азилни захтеви бити биље процесуирани...

"Нека Амнести интернешнал употреби свој велики утицај да отворе границе Европе, а не да упире прстом у Србију која је најотворенија и најхуманија земља у Европи", поручио је Вулин.

Он је што се Србије тиче рекао да Амнести интернешнал дође у било који камп у Србији без питања и без провера и нека се увере у истину, а нека покушају да то ураде у некој другој земљи, па и у Великој Британији.

Коментаришући извештај Аманести интернешнала, Вулин је рекао и да бројеви које помиње та организација нису тачни јер су мигранти у азилној продедури која није завршена.

Вулин је додао и да највећи број тих људи није више у земљи јер поднесу захтев за азил, али не желе да добију азил већ само да регулишу свој правни статус, а онда то време користе да на било који начин напусте Србију.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се