Како се хране деца у народним кухињама?

Здрав оброк деце је кључан док расту и развијају се, а да ли се о томе води рачуна и код деце која се хране и у Народних кухињама. Сваког дана по оброк у народе кухиње долази 34.390 грађана Србије, а трећина корисника су деца.

На количину и квалитет оброка Ивана Немет и Крста Токин се не жале. Оброк из народне кухиње довољан је за ручак деветочлане породице, док се за доручак и вечеру, како кажу, сналазе некако.

"Ми смо подстанари плаћамо то што треба и то што нам остане, чувамо за децу. Оброци су добри само штета што не ради викендом", објашњава Ивана Немет, корисница Народне кухиње из Вршца.

Крста Токин, наводи да тренутно нигде не ради и да им оброци из Народне кухиње много значе.

"Имамо седморо деце, жена не ради јер мора да их чува, води у школу", истиче Токин.

Слично је и у породици Петров. Ова деветочлана породица живе од социјалне помоћи. Свака помоћ коју добију, овој породици много значи.

"Узимамо у кухињи ручак и вечеру. Добили смо и комплетну школску опрему за децу - ранац, књиге, али ипак не може да се живи само од социјалне помоћи јер треба да платим воду, струју а и деца увек нешто траже да им се купи", објашњава Милица Петров из Вршаца.

Евиденцију о деци која се хране у народним кухињама Црвени крст води тек последњих неколико година. Прошле године, кажу, било их је 11.000.

"Имамо благу тендецнцију раста што је несумњиво значајно и указује на битна кретања у социјалној стурктури међу онима који су најрањивији у нашој заједници. Када се ради о деци о њима се посебно води рачуна и са посебниом пажњом бирамо артикле који су неопходни за развој деце", наводи Љубомир Миладиновић, руководилац Службе Црвеног крста Србије за међународну сарадњу.

За разлику од многих својих вршњака, већина деце из социјално угрожених породица никада није отишла на летовање или зимовање. Уз 10 милиона динара из буџета, Црвени крст је успео прошле године да обезбеди додатних 38 милиона динара за одмор и опоравак 3.000 деце.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи