Сваки пети грађанин Србије нема диплому средње школе

Према последњем попису становништва, у Србији 14 одсто становништва старијег од 15 година нема завршену основну школу, док око 20 одсто нема диплому средње школе.

То значи да никакву квалификацију за рад нема трећина одраслог становништва. Слична ситуација је и у земљама ЕУ.

Нешто више од 20 одсто одраслог становништва, односно 64 милиона грађана ЕУ, нема диплому средње школе, рекао је представник Европске комисије Вилхелм Вуковић на првој ЕПАЛЕ конференцији у Србији "Развој вештина наставника и тренера у области образовања одраслих кроз сарадњу".

Истакао је да је образовање веома важно за запошљавање, а у прилог томе сведочи податак да је више од половине становника ЕУ који немају завршену средњу школу – незапослено.

"Сви индикатори кажу да је за запошљавање најважније да се заврши минимум средња школа", рекао је Вуковић за Танјуг.

Објаснио је да све земље ЕУ имају зацртане циљеве колико одраслих људи треба да буде укључено у образовање, а циљ већине земаља је да око 15 одсто одраслог становништва буде укључено у образовање.

Највиши степен образовања одраслог становништва имају скандинавске земље, док је најнижи степен у земљама јужне Европе.

Када је реч о региону, Словенија је највише напредовала што се тиче образовања одраслог становништва.

Заменик директора фондације "Темпус" Софија Дукић прецизирала је да образовање одраслих није само описмењавање, већ је много шира парадигма и они који су завршили средњу школу или факултет имају потребу да се усавршавају.

"Концепт целоживотног учења све више добија на значају. Образовање одраслих више не сме да се посматра само као функционално описмењавање одраслих, већ треба да се ради о много широј парадигми која обухвата учење у свим добима живота", објаснила је Дукићева.

ЕПАЛЕ је европска платформа намењена професионалцима у области образовања одраслих у Европи. Основана је 2014. године, а оснивач је Европска комисија у оквиру програма Еразмус плус, који подржава сарадњу у области образовања, обуке младих и спорта.

Помоћник министра просвете Александар Пајић нагласио је да су ресорно министарство и Влада Србије много тога учинили прошле године како би се Србија прикључила и постала чланица ЕПАЛЕ мрежа.

"То је императив Министарства и једна од ствари која нам је потребна да затворимо поглавље 26, где су образовање и култура. Морамо да урадимо много тога што се тиче образовања одраслих и ми то заиста као Министарство и чинимо", рекао је Пајић.

ЕПАЛЕ платформа пружа могућност појединцима и институцијама које се баве образовањем одраслих да се информишу о догађајима, размене ресурсе и добре праксе кроз учешће у групама за дискусију.

Институције на том месту могу да представе свој рад и постану део базе институција, што им даје могућност да их остале институције препознајући по потреби позову да сарађују на пројектима.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи