"Гребен" кренуо ка Смедереву у одбрану Ђердапа

Домаћи ледоломац "Гребен" испловио је из Београда низводно ка Смедереву, како би се заједно са бродом потискивачем "Бор" у наредна три дана пробио до Текије. Помоћник министра за водени саобраћај Вељко Ковачевић истиче да се на тај начин брани Ђердап. Два ледоломца, која су јуче стигла из Мађарске, налазе се 13 километра узводно од Богојева и данас ће почети да ломе лед.

Пробијање "Гребена" и "Бора" до Ђердапа трајаће неколико дана и спровешће се у неколико етапа. Битно је, кажу бродари, да се лед ломи и чисти плански, да се не би ослободиле велике плоче које је јако тешко контолисати.

Капетан брода "Гребен", који је допловио чистећи лед са Ђердапа, каже да га има целим током Дунава и да његова дебљина иде од 15 центиметара до једног метра.

"Данас се ситуација поправља, ми смо јуче дошли и рашчистили лед око Београда. Нисмо хтели, иако смо могли, да дирамо чеп у рукавцу, јер бисмо тиме закрчили ледом Луку Београд. Сада идемо на Ђердап и тамо ћемо чистити лед неколико дана", објашњава заповедник "Гребена", капетан Благоје Тодосијевић.

План је да "Гребен" до краја дана стигне до Смедерева, пошто је деоница од Београда до Кладова критична, а помоћник министра за водени саобраћај Вељко Ковачевић је рекао новинарима да се на тај начин брани Ђердап.

"'Гребен' је данас добио наредбу да креће од Београда низводно, заједно са бродом 'Бор', а намера је да у наредна два или три дана стигне до Текије, како би брод 'Бор' преузео те ледоломе, да се ставе у формацију узводно и да крену поново да разбијају лед и на тај начин да бране Ђердап", рекао је Ковачевић.

Ковачевић је рекао да Ђердап није угрожен, али је, да не би био угрожен, донета одлука да "Гребен" и "Бор" за сваки случај бране "Ђердап 1", да не би било ванредних ситација.

"Данас смо донели одлуку да их преусмеримо из београдског сектора низводно", навео је Ковачевић.

Ковачевић је рекао и да се два ледоломца, која су јуче стигла из Мађарске у Србију, налазе 13 километра узводно од Богојева и да ће данас почети да ломе лед.

"Од синоћ нам је ситуација мање-више непромењена, и даље имамо чепове код Боровог села и код Даља", навео је Ковачевић.

Он каже да је критичан сектор од Београда до Кладова, односно Казана, где постоји формирање ледостаја.

"Ми смо као министарство у сталном заседању у последње две седмице и на дневном нивоу процењујемо ризике. Јуче смо имали повећан ниво ризика због формирања леда узводно од Пупиновог моста, наша процена је била да морамо даље да реагујемо и обавестили смо потпредседницу владе и министарку Зорану Михајловић, која је кородинирала сва друга министарства", рекао је Ковачевић.

Ковачевић је навео да је јуче донета одлука о активирању два додатна ледоломца из Мађарске, који ће данас бити активирани и штитити тај део од Бачке Паланке до Београда.

Додао је да Србија има један класичан ледоломац "Гребен" и да потискивач "Бор" има изузетно јаку машину, која постаје ледоломац оног тренутка када преузме ледоломе.

Тада као ледоломац делује скоро јаче него "Гребен", истакао је Ковачевић.

"Већ смо донели одлуку да се набави још најмање један ледоломац, а вероватно два ледоломца за овај сектор од Београда до Новог Сада, како више никада не бисмо имали проблем овакве врсте", нагласио је Ковачевић.

У Новом Саду, леда има само уз обалу. У Београду је критично код Пупиновог моста, где су две барже налегле на његове стубове. Угрожен је велики број сплавова на Земунском кеју, а због померања леда је критична тачка и Гроцка. 

Надлежни упозоравају власнике пловних објеката да је и даље на снази забрана приласка и примања гостију на сплавове и бродове док траје криза. До сада је поднето двадесетак пријава због несавесног деловања на реци, а казне су од 50 хиљада до неколико стотина хиљада динара.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи