Лечење оштећења слуха кроз игру

Кроз дечју кућу клинике за ОРЛ Клиничко-болничког центра Звездара која постоји већ десет година, годишње помоћ потражи око девет хиљада малишана. Специфично за ту установу је да игром лече оштећења слуха и говорне патологије код те деце.

Помоћ стручњака у Дечијој клиници добије око 800 малишана. Њихове тегобе збрињавају лекари, дефектолози, психолози.

Близанци Виктор и Максим Коконесоски рођени као здрави, а касније су уследиле многобројне операције мозга, стомака и грла. Њиховим родитељима је речено да никада неће моћи да једу и говоре. Обишли су многе центре Европе и Америке.

"Нашли смо дечју кућу која нам је много помогла. Деца са шест и по година нормално причају једу сама, психолошки одговарају том узрасту, не користе слушни апарат и овде су све постигли", каже мајка близанаца.

Ова установа има вртић, и деца је не доживљавају као долазак у болницу, већ се радују игри кроз коју терапеути спроводе терапију и дијагностику.

Васпитачи су обучени за рад са децом која имају проблема са слухом, па тако малишани у вртићу проведу око пола сата дневно осталих сат и по на терапији са стручњацима.

Центар је отворен по узору на светске центре за такозвану рану интервенцију.

"Оно што нас разликује и такође је значајно, родитељ је активни сарадник од самог почетка дијагностике па до процеса рехабилитације. Свако дете је јединствено и има свој темпо развоја па је наш програм индувидуалан", каже сурдолог - дефектолог Аница Јездић.

Однедавно и у породилиштима после 24 сата од рођења, бебама се проверава слух.

"Објединавање дијагностике и терапије слуха и говора на једном месту много значи, родитељи више не губе на времену водећи дете од једне до друге установе за дијагностику, терапију, за оперативни захват када је он неопходан. Деца на овај начин брже постижу развојне стадијуме и децу оспособљавамо за полазак у редовне школе или специјализоване", каже докторка Сандра Стојановић.

У Србији је потребно још неколико центара попут овог на Звездари, како би се та установа растеретила. За сада одлично сарађују са Клиничким центрима Србије и Војводине и Институтом за мајку и дете.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
25° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво