Цуцић: Актуелна мигрантска криза нови феномен

Србија је тешко погођена актуелном мигрантском кризом, поручио је комесар за избеглице Владимир Цуцић и додао да је реч о новом феномену који би требало изучавати.

''Србија гости између 6.000 и 7.000 људи који не желе да остану у њој'', рекао је Цуцић на отварању семинара ''Заштита избеглица и миграната" који организују Међународни институт за хуманитарно право из Сан Рема и Комесаријат за избеглице и миграције.

Он је присутнима указао да присуствујемо невероватном, новом, феномену јер су до сада миграције, присилне или добровољне, било везане за земљу порекла и азила, али да никада нису тако биле погођене земље транзита.

''Занима ме шта се дешава у Нигерији, али ме много више интересује шта се дешава у комшилуку јер овде имамо сличну муку која се дели, прелива'', рекао је Цуцић оцењујући да јединствен или сличан приступ на рути представља пример добре праксе.

Амбасадор Швајцарске у Србији Филип Ге оценио је да су од почетка миграционе кризе земље које се налазе дуж западно балкансе руте суочене са великим изазовима у миграционој кризи.

''Ипресиван је број миграната који покушавају да стигну у Западну Европу и такав број би искушао било какав систем заштите и ставио би га на тешку пробу'', рекао је Ге.

Наводећи да је од затварања Балканке руте, марта ове године, број миграната смањен, он је истакао да су изазови и даље ту.

''Хиљаде миграната, тражилаца азила, још увек је у Србији или у суседним земљама. Више од 40 одсто су деца, а верује се да је свако десето дете без пратње старијих'', рекао је Ге.

Он је навео да је од суштинске важности да сви мигранти, док се не одреди њихов статус, имају алтернативу ономе што би било незаконито прелажење границе или боравак.

Циљ петодневног семинара ''Заштита избеглица и миграната'' је да кључни актери система миграција и азила унапреде своје професионално знање у области управљања миграцијама и развијање већег нивоа свести о значају праћења миграторних кретања путем интерактивних предавања реномираних међународних предавача.

То је трећи по реду семинар који се одржава у Београду, уз финансијску подршку швајцарске Савезне канцеларије за миграције.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво