Сигурна кућа као једини спас, шта после?

Данас се обележава Међународни дан борбе против насиља над женама. Сећамо се свих жена које су страдале јер насиље није било пријављено или није било правовремене реакције. За многе, једини спас од насилника је сигурна кућа.

Први пут је рекла лекарима да су повреде настале због пада низ степенице, јер је муж претио да ће је убити. Други пут је повукла пријаву, јер је обећао да ће се променити. Батине су бивале све чешће.

"Када сам видела да је кренуо ка мени, ја сам утрчала у ту радњу, међутим, он је мене повукао за леђа, ударио главом о главу. Бацио ме на плочице, ударао мојом главом о плочице, шутирао. Све је то било јако страшно", објашњава жртва насиља.

Попут многих других жена и она је спас пронашла у Сигурној кући. Наду да ће се ствари променити на боље полажу у нови Закон о спречавању насиља у породици.

"Ми сада имамо ситуацију да су жртве исељене из станова и смештене код нас. Ако се овај закон буде примењивао како треба, мислим да ћемо жртава насиља у сигурним кућама имати знатно мање", наглашава Весна Станојевић, координаторка саветовалишта за борбу против насиља у породици.

Поред хитних мера исељавања насилника, забране приближавања жртви и контактирања са жртвом, нови закон је предвидео и део који је недостајао – а то је део одговорности професионалаца који су задужени за предузмање мера и активности на заштити жртава насиља, рекла је директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић.

Велики је проблем и како, по изласку из сигурне куће, без посла и примања преживети са децом. Град Београд најављује обуку за њих, помоћ да стекну знања и вештине за послове који се траже на тржишту рада.

"Имамо најаву да ће се променити Закон о запошљавању у том делу да ће жене жртве бити препознате као теже запошљиве групе. Тако да ћемо имати законски основ да то можемо да применимо и када су наша предузећа у граду Београду у питању", каже Наташа Станисављевић, секретарка за социјалну заштиту Београда.

Да би жртве добиле шансу за живот без злостављања, насиље се мора пријавити. Да је на време пријављено и да су мере правовремено предузете, многе од тих жена би данас биле живе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво