Сир у качици – сомборски специјалитет за цели свет

Сомборски сир у качици правиле су још пре два века домаћице на салашима из некадашње Бачко-бодрошке жупаније. Према неким записима, служио се и на бечком двору. Сир у качици има заштићено географско порекло, а данас га прави само породица Волић из Стапара.

Бака Софија још памти укус оригиналног сомборског сира, који је некад давно правила њена комшиница.

"Био је јак, доста јак, јер је то овчији сир, а то млеко је јако масно. Та је бака правила чист овчји сир јер су они имали овце и она је то носила у великим кацама. То су биле каце од 10-15 килограма", сећа се Софија Волић.

Рецепт за справљање сира био је строго чуван. Тајну справљања, према причама, домаћица није преносила ћерки већ снаји, како би остао сачуван у породици. Волићи су до рецепта дошли проучавајући записе, консултујући стручњаке, али и баку Миру.

"Она је буквално седела код нас у млекари и говорила нам – Ај, децо, овако, па онако, сад ставите то у воду... Тако да сам ја покушавао да анимирам и од свих људи извучем нешто да бих научио како да правим сир у качици", говори Милан Волић.

Некада се правио искључиво од овчјег, тек помуженог млека и морао је да се поједе за седам дана. Како више нема оваца, сада га праве од крављег млека, а продужен му је и рок трајања.

"Када се бавите оваквим брендовима, када правите овако нешто, ту се просто не гледа зарада. То је очување традиције, нешто на шта су моји родитељи јако поносни", каже Милица Волић.

У бившој СФРЈ, сомборски сир се највише продавао у Загребу и Љубљани. Данас – само у Западно-бачком округу, али је као аутентичан производ са заштићеним географским пореклом, као дар, стигао до свих континената.

 

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи