Велики школски час у Шумарицама

У Крагујевцу је одржан "Велики школски час", којем је присуствовао и председник Томислав Николић. Та антиратна манифестација се одржава у знак сећања на 21. октобар 1941. године, када је немачка окупациона војска убила више хиљада Крагујевчана, међу којима су били и ђаци и њихови професори.

Председник Томислав Николић је поручио да Крагујевчани и сви остали овакво зло не треба да забораве, али да младе генерације немају разлога да се осећају кривим.

"Порука је јасна – десило се, било је ужасно, трагично. Не можемо да заборавимо никада, немамо право на то. Али можемо да живимо нормално, као људи... Дакле, нико од младих Немаца, рођених после рата, нема никакву кривицу за то што се десило у Крагујевцу и нико од нас рођених после рата нема право да било коме тамо спочитава нешто из прошлости", рекао је Николић новинарима након манифестације "Велики школски час", у знак сећања на Крагујевчане стрељане 1941. године у Шумарицама.

Додао је да управо из Крагујевца одлази у Крушевац, у коме ће бити отворен погон једног немачког инвеститора и да је то доказ да треба да се живи нормално.

Додао је да из прошлости треба да узмемо оно што нас чини бољима и већима, али да тугу Крагујевчана нико не може да опише.

"Из прошлости треба узети оно што вас чини бољим, већим, снажнијим, али тугу Крагујевца мислим да нико не може да опише. Све године гледам поему и увек видим нови начин да се та туга опише и да се не заборави", рекао је Николић.

Додао је да је и као ученик долазио на то место, на којем је увек било пуно жена у црнини, које су изгубиле чланове својих породица. Изразио је жаљење због тога што апел да се Шумарице нигде и никада не понове није уродио плодом.

"На све стране страдају људи и деца. То је, изгледа, оно што је остало животињско у људима – да непрекидно праве сукобе, доказују ко је јачи, чија је политика исправнија. Да велики не пуштају мале да живе свој живот", рекао је Николић.

Први пут од распада Југославије, пошту ђацима су одали и чланови Удружења антифашистичких бораца Хрватске.

"Да градимо мостове, да се боримо за људскост, за живот људи, без обзира на веру, нацију и светонадзор", рекао је председник Удружења антифашистичких бораца и антифашиста Југ Загреб Стјепан Шафран.

Комеморативна манифестација "Велики школски час" у Спомен-парку Шумарице одржава се у знак сећања на 21. октобар 1941, када је немачка окупациона војска убила више хиљада Крагујевчана, међу којима су били и ђаци и њихови професори.

Немачки окупатори су, као одмазду за погибију десет својих војника и рањавање 26 у нападу партизана 16. октобра 1941. на 3. батаљон 749. пешадијског пука Вермахта, у Шумарицама 21. октобра стрељали око 3.000 становника Крагујевца и околних места, међу којима и 300 ученика средњих школа и шегрта, и 15 дечака, уличних чистача обуће.

И овог 21. октобра је одржана јединствена антиратна манифестација, која представља својеврсни час историје. Крагујевац је и данас послао поруку мира и молбу да се овакве ствари никада не понове.

"Великом школском часу" је претходио молебан, који је служио владика шумадијски Јован са свештенством Епархије шумадијске.

Венце крај споменика "Прекинут лет" су положили председник Томислав Николић, делегације Владе Србије, стране делегације, и општински званичници.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара