Отворен пројекат демилитаризације вишка убојних средстава

У Техничком ремонтном заводу у Крагујевцу свечано је отворен Пројекат демилитаризације вишка убојних средстава и унапређења капацитета ТРЗ Крагујевац под окриљем НАТО Повереничког фонда.

Свечаности су присуствовали министар одбране Зоран Ђорђевић са сарадницима, заменик помоћника генералног секретара НАТО за политичке односе и безбедносну политику Џејмс Апатурај, амбасадори земаља донатора и представници НАТО Агенције за подршку и набавке, која реализује пројекат, саопштило је Министарство одбране.

Захваљујући званицама и донаторима на уложеним средствима, Ђорђевић је истакао да је почетак реализације пројекта подразумевао испуњење великог броја предуслова који су показали способност капацитета Војске Србије и Техничко ремонтног завода за извршење делаборације и уништења вишкова муниције, што, пре свега, води повећању безбедности грађана Србије.

"Пројекат је формално покренут још у јулу 2013. године када је започето прикупљање средстава за извршење тог значајног задатка, а завршено недавним потписивањем правног оквира за његову имплементацију. Стварање услова за безбедни смештај и чување вишка муниције представља један од приоритета Министарства одбране и Војске Србије", рекао је Ђорђевић.

Према његовим речима, током последњих десетак година, предузети су додатни напори у изградњи и осавремењивању објеката инфраструктуре и уништавање вишкова убојних средстава који су препознати као велики безбедносни проблем и ризик.

"Тиме је исказана решеност Републике Србије да се не понови несрећа која се догодила пре десет година у Параћину. Основни циљ јесте подизање ефикасности система управљања залихама и смањења ризика штетног утицаја на окружење. Проблем вишкова убојних средстава решаван је првенствено сопственим снагама, а коришћени су и расположиви механизми међународне помоћи. Један од механизама који су омогућили постизање значајних резултата у овој области била је и сарадња под окриљем НАТО Повереничког фонда", рекао је Ђорђевић.

Република Србија користила је до сада механизме НАТО Поверилачког фонда у наведене сврхе у два наврата - 2003. године на пројекту решавања вишкова малог и лаког стрељачког наоружања и у периоду од 2005. до 2007. године на пројекту уништавања противпешадијских мина, наведено је у саопштењу.

"Активностима Повереничког фонда обезбеђена је потребна подршка за прикупљање недостајућих средстава за реализацију тог значајног пројекта, а све са циљем да се задаци реализују у складу са најсавременијим безбедносним и еколошким стандардима", рекао је министар одбране.

Оценио је да ће "реализација овог пројекта допринети подизању капацитета Техничког ремонтног завода, што ће додатно утицати и на позиционирање Завода као центра за делаборацију муниције у региону".

"Уверен сам да ће Србија, заједно са својим партнерима на Пројекту овај значајни задатак успешно да изврши", рекао је Ђорђевић.

Апатурај је истакао да је Војска Србије протеклом сарадњом са Поверилачким фондом недвосмислено показала да схвата велики значај безбедног уиништавања вишкова муниције.

"И Србија је попут других земаља региона имала прилику да увиди опасност која долази од муниције и експлозивних средстава који се небезбедно чувају. Ова институција ће својим активностима допринети да се вишкови муниције униште на безбедан начин, чиме се повећава сигурност свих грађана. Ово је такође, још једна прилика да се сагледају сви облици сарадње између Србије и НАТО-а", рекао је Апатурај.

Пројекат "Демилитаризација вишкова убојних средстава кроз НАТО поверенички фонд" иницирало је Министарство одбране крајем 2011. године, а за реализацију пројекта одређена је НАТО Агенција за подршку и набавке (НСПА).

У септембру 2015. године је потписан, а крајем фебруара 2016. године у Скупштини Србије и ратификован Споразум о пружању логистичких услуга између Владе РС и НАТО Организација за подршку и набавке (НСПА).

Овај споразум покрива шири аспект сарадње у области логистике, а један његов сегмент се односи и на сарадњу у оквиру повереничких фондова.

У складу са Споразумом за реализацију пројекта демилитаризације у марту 2016. године потписан је Имплементациони споразум између Министарства одбране и НСПА.

Предвиђено трајање пројекта је две године, а реализоваће се фазно у Техничком ремонтном заводу у Крагујевцу.

Реализацијом пројекта планирано је уништавање преосталих вишкова убојних средстава који тренутно износе око 784 тоне.

Финансијска средства за реализацију пројекта процењена су на око 3,4 милиона евра и биће утрошена на делаборацију убојних средстава, унапређење капацитета ТРЗ Крагујевац за безбедну реализацију пројекта, као и административне трошкове НСПА.

Земље донатори у оквиру досадашње реализације пројекта су: САД, Велика Британија, Швајцарска, Италија, СР Немачка, Ирска, Мађарска, Чешка, Норвешка, Турска и Словачка. Укупна до сада прикупљена донаторска средства износе око 1,6 милиона евра.

У реализацији пројекта планира се и допринос Републике Србије у обиму до 450.000 евра кроз финансирање рада ТРЗ Крагујевац.

Паралелно са процесом демилитаризације, а са циљем стварања услова за унапређење капацитета ТРЗ Крагујевац, вршиће се и набавка опреме и алата, санитетског и ватрогасног возила, средстава интегралног транспорта, као и обука особља. Кроз реализацију овог пројекта стварају се додатне претпоставке за позиционирање ТРЗ Крагујевац као регионалног центра за демилитаризацију муниције.

Данашња церемонија представља доказ спремности и отворености Републике Србије за сарадњу и развој добрих односа са партнерским земљама и организацијама, усмерен ка минимизацији безбедносних ризика и унапређењу регионалне стабилности.

У том смислу значајна је и донација санитетског возила и виљушкара НАТО Агенције за подршку и набавке, уручена у Техничком ремонтном заводу.

У име земаља донатора обратили су се и амбасадори Велике Британије Денис Киф, САД Кајл Скат и Италије Ђузепе Манцо, као и представник НАТО Организације за подршку и снабдевање Орхан Муратли, помоћник генералног менаџера за логистику, наведено је у саопштењу.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 20. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара