У Србији кинески језик учи око 3.000 ђака и студената

Пилот пројекат увођења кинеског језика у основне и средње школе у Србији траје пет година. Програм је оцењен, па је време, кажу професори, да кинески језик постане изборни или обавезни изборни предмет у нашим школама. Зато су амбасада Републике Кине и Институт Конфуције организовали форум на којем су се окупили сви задужени за изучавање кинеског језика у Србији – да виде шта им ваља чинити.

У Шестој гимназији је, тврди директор, велико интересовање за кинески језик. Професор из Кине учи стотину гимназијалаца.

"Ученици имају могућност да уче све четири године у зависности од њихове истрајности, тако да ако су упорни, имају могућност да потпуно бесплатно уче, са расположивим уџбеницима који су обезбеђени. То ништа не кошта родитеље, могу све четири године да уче кинески језик", објашњава директор Шесте београдске гимназије Раде Зејак.

Број кинеских лектора у нашим школама расте. Вавван Тинг је управо стигла у Београд.

"До сада сам радила на Пекиншком универзитету за комуникације. Предавала сам корејским студентима. Имала сам срећу да дођем овде и да се пробам у предавању кинеског језика. Живим на Миријеву, близу је школа у којој ћу предавати", истиче Вавван Тинг.

Пилот пројекат увођења кинеског у основне и средње школе траје пет година.

"Да би тај програм заиста заживео у пуном смислу, неопходно је направити тимове, нашег наставника, кинеског лектора, имати добру вољу школе и наравно свест колико је кинески језик значајан за упознавање са цивилизацијом и културом која ће у овом веку одиграти изузетно значајну улогу", каже директор Института Конфуције у Београду проф. Радосав Пушић.

Србија и Кина имају традиционално добре однсе од 1950. године, па самим тим и на пољу образовања – основног, средњошколског и универзитетског.

"Ваш министар Шарчевић ће следеће недеље у Пекингу учествовати на форуму о образовању министара Европске уније и Кине и то ће можда бити форум на којем ће моћи да се договори даља сарадња и продубљивање ових пројеката", истиче први секретар Амбасаде Кине у Србији Сунћин Ћуен.

У овом тренутку у нашој земљи око тридесет наставника предаје кинески језик, а учи га 3.000 ученика и студената.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво