Владика Теодосије: Коме смета молитва у Приштини

Епископ рашко-призренски Теодосије изјавио је да ће Епархија рашко-призренска СПЦ наставити да брине о Храму Христа Спаса, а директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић рекао да је подвиг то што су наши духовници предвођени Теодосијем после 16 година и после безброј скрнављења, разарање и рушења приступили чишћењу храма.

Епископ Теодосије је након службе у Грачаници изјавио новинарима да је за СПЦ храм Христа Спаса светиња и да је намера да својим деловањем учине да тај храм буде као и други храмови молитвено место и запитао коме смета молитва у Приштини.

"Ми ћемо наставити да бринемо о храму Христа Спаса, не желимо сукобе на политичком нивоу, ни са студентима, мада смо три дана радили и споља и изнутра и нико апсолутно није подигао глас против тога, чак шта више, многи су посматрајући дивили се ономе што радимо", рекао је епископ рашко-призренски.

Епископ Теодосије је казао да никоме није сметало што је унутар храма, који се налази у центру Приштине, било смећа и сваке нечистоте, али да када су показали одлучност и грађанску дужност да брину о сопственој имовини онда је то некоме засметало.

"Не знам коме сметају храмови, коме смета молитва и у Приштини и на другом месту. Тај би требало да се жапита где је и уопште каквих је настројења схватања и каква је будућност његова. Онај коме смета молитва и благослов онда свакако је опредељен за оно супротно, што никоме на свету не чини добро и нико то не можете одобрити", поручио је Теодосије.

На проблеме са којим се суочава СПЦ везано за недовршени храм Христа Спаса у Приштини осврнуо се и директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић који је изнео мишљење да је велика храброст, која се граничи са подвигом, то што су наши духовници предвођени Теодосијем после 16 година и после безброј скрнављења, разарање и рушења приступили чишћењу храма.

"Мислим да се према сваком храму не треба односити као према предмету политичких игара и манипулација, већ да се према сваком сакралном објекту, било православном или неком другом треба односити са дужним поштовањем", рекао је Ђурић.

Мислим да су нажалост на овом подручју православни објекти били дискриминисани у третману појединих политичара и институција, рекао је Ђурић и нагласио да очекује, нада се и да захтева да се такав однос промени.

Недовршена црква Христа Спаса у Приштини више пута је оскрнављена у претходних 17 година а починиоци нису откривени.

У цркву су 1999. године постављане и експлозивне направе, а касније је то место претворено у јавни тоилет.

Недавно је у цркви подметнут пожар а након тога је и покренута акција чишћења и сређивања овог објекта чему се успротивио један мањи број албанских студената Приштинског универзитета али и општинске власти града Приштине.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара