Србија добила првих 30 детектива са лиценцом МУП-а

Иако је детективска делатност постојала код нас још у време Краљевине Југославије, Србија је тек недавно добила првих 30 лиценцираних детектива и две лиценциране детективске Агенције.

Министарство унутрашњих послова, које је сходно Закону о детективској делатности задужено за обуку детектива, лиценцирање детектива и агенција и вршење надзора над обављањем детективске делатности, у току ове године започело процес лиценцирања који ће трајати до краја ове године.

Драган Триван, председник Групације детективских агенција у Привредној комори Србије и оснивач и власник приватне детективске агенције "Протекта" - једне од прве две лиценциране детективске агенције у Србији, рекао је Танјугу да је од МУП-а до сада лиценце за рад добило 30 детектива.

"Тачан број детективских агенција и детектива у Србији знаће се до краја године када се оконча процес издавања лиценци", прецизирао је Триван.

Навео је да се код нас и дан данас мистификује детективска делатност.

"Сада, с обзиром на то да имамо Закон који уређује детективску делатност, можемо рећи да детективи увек спремно прискачу у помоћ како физичким лицима која им се обрате тако и правним", навео је Триван указујући да је веома шаренолик дијапазон услуга које детективске агенције у Србији пружају својим клијентима.

Од услуга за физичка лица, Триван је издвојио сегмент помоћи породици када су у питању проблеми са децом која су, како је навео, у пред-деликтном или деликтном стању, затим кућне крађе и проблеме у вези са наркоманијом.

Велике корпорације махом траже провере биографије - када неко аплицира за одређено радно место, као и консалтинг о томе како предупредити компанијске крађе и проневере, како заштити пословну тајну и како очувати безбедност пословања корпорације.

Он је напоменуо да детективи често ангажују и полиграфисте када су у питању компанијске унутрашње истраге.

Истичући да се у раду детектива дискреција подразумева, Триван је указао да је поверљивост једно од најважнијих начела у раду детектива.

Као председник Групације детективских агенција, Триван је рекао да је удружење почело да сакупља предлоге и да израђује нацрт измена актуелног закона (из 2013. године) у правцу његовог побољшања, с обзиром на то да су уочене неке мањкавости.

Иначе, да би неко постао приватни детектив мора пре свега да буде држављанин Србије, као и да има високошколско образовање што, према речима Тривана, ову професију подиже на виши ниво.

"Један од услова за добијање детективске лиценце је и да кандидат није осуђиван, да није имао проблема са законом, као и да има лекарско уверење да је психофизички способан за обављање детективских послова", навео је Триван.

Полагање стручног испита обавезно је за све кандидате, а они који немају искуство у полицијским или детективским пословима, пре испита, морају да похађају обуку коју организује МУП.

Стручни испит се, како је указао, полаже пред комисијом МУП-а, након чега кандидати који га положе, добијају лиценцу за обављање детективских послова.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 11. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара