Како српски спасиоци помажу Македонцима

Бобан Стевановић, заменик начелника Сектора за ванредне ситуације, рекао је за РТС да је Србија послала у Македонију 43 ватрогасца, 30 пумпи, 13 ватрогасно-спасилачких возила. Ангажман наших спасилаца би могао да траје седам до десет дана, каже Стевановић.

У македонским местима које је пре неколико дана погодило катастрофално невреме и даље је ванредна ситуација. Почело је рашчишћавање терена, али за многим грађанима и даље се трага. Страхује се да би могло да буде још жртава. Пронађено је двадесет двоје страдалих.

Помоћ у отклањању последица невремена стиже из региона. Пре свих из Србије, одакле су у Македонију отпутовали спасиоци.

Гостујући у Дневнику РТС-а, Бобан Стевановић, заменик начелника Сектора за ванредне ситуације, рекао је да су у Македонију послата 43 припадника Сектора за ванредне ситуације. Реч је о ватрогасцима-спасиоцима из Ниша, Крагујевца, Крушевца, Београда и Јагодине.

Стевановић каже да су у Македонији поплављене куће, зграде, подруми, оштећени су путни правци, оштећени су засади, пољопривредно и непољопривредно земљиште, изгубљени су животи, што је најтеже.

"У складу са захтевом македонске стране, упутили смо тај број људи са 30 пумпи одређеног капацитета, од 800 до 1.500 литара, 13 ватрогасно-спасилачких возила са задатком испумпавања воде из сутеренских просторија и стварање првих услова за даљи ток опоравка како би се омогућио нормалан живот", рекао је Стевановић.   

Ангажман наших спасилаца у Македонији би могао да траје седам до десет дана, каже Стевановић.

У пружању помоћи, пријавиле су се и друге земље у региону. "Сарадња и координација су изванредне, бугарски тимови су тамо", каже Стевановић. 

"Нама ово није прво искуство, 2007. и 2012. пружили смо помоћ у гашењу пожара у Грчкој, било је низ активности са РС, према Црној Гори, а 2014. био је ангажман у Словенији када су достављани агрегати у време ледене кише", подсетио је Стевановић.

Србија је члан Европског механизма за цивилну заштиту од 2015. године, рекао је Стевановић, па јој је помоћ суседним земљама током поплава или пожара и обавеза.  

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво