Млади у Србији конзервативнији од родитеља?

Истраживање Института за европске послове показује да млади у Србији имају конзервативнија схватања о Европској унији, НАТО-у, Русији и Косову од старијих. Иако половина њих подржава евроинтеграције Србије, већина младих сматра да нам више одговара руски модел друштва и не жели да Србија уђе у НАТО.

Када би се нашли на раскрсници, млади између 18 и 29 година, не би имали дилему куда да крену.

Иако половина подржава стратешки пут Србије - чланство у Унији, млади би српско друштво, радије скројили по руском моделу. Сваки трећи животно искуснији мисли другачије.

Наим Лео Бешири из Института за европске послове истиче да млади верују да се у Русији боље живи, да су људска права у Русији боље чувана, да је стандард већи у Русији, у односу на ЕУ.

Како доносе суд тешко је претпоставити, будући да чак 93,5 одсто млађих од 30 година никада није било у Русији. Већина је за то да Србија призна Крим делом Русије. Косова се, међутим, не би одрекли, ни када би то био услов за улазак у Унију.

Консултант Бојан Ђурић напомиње да млади јако дуго живе у окружењу у коме се непрестано говори о томе да је могуће да се бира некакав трећи или средњи пут. "То је традиција ове земље 60 - 70 последњих година. Да можете да узимате као у самопослузи - са руске полице једно, са европске или америчке полице друго и да ћете моћи тако да опстанете", додаје Ђурић.

Окружење, а делом и систем образовања, што показује однос према НАТО-у - 85 посто младих не подржава чланство у том савезу, док о истом мало зна. Чак половина испитаних уверена је да Норвешка није чланица, иако је суоснивач НАТО-а. И по том питању, парњаци њихових родитеља упућенији су и либералнији.

Наим Лео Бешири подсећа да се формални систем образовања не бави ЕУ и стратешким циљем Србије да постане члан Уније. "Што сте старији имате рационалније ставове према односима у друштву", каже Бешири.

"Верујем да старији имају неку врсту искуства тако да много мање него млади размишљају, срцем или су много мање спремни да поверују у симболичка приказивања Истока и Запада", сматра Бојан Ђурић.

Ђурић навод дас се према истраживања јавног мњења, види да старији имају неку врсту осећаја шта је друштвено пожељно рећи.

Често контрадикторни, некоме мање прихватљивији или сувише конзервативни ставови младих, не чуде. У том узрасту, верује се, опредељују се лакше, без много размишљања, а крајње идеологије су им атрактивније, леве или десне. Савет је - мање критике, више улагања у образовање. На наредној животној раскрсници биће много јасније.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво