"СуанПан" – ментална аритметика за децу

Још један занимљив начин за учење математике је "СуанПан", учење помоћу посебне рачунаљке. Реч је о менталној аритметици, чији је циљ да деци покаже да се математици може приступити и другачије.

Марта Мијаиловић ће од септембра кренути у предшколски разред, али је почетком године почела да редовно похађа "СуанПан" радионицу у Пожеги.

"Имам пет година, знам на пример до десет бројева", каже петогодишња Марта Мијаиловић.

Она није ни свесна да је савладала сабирање и одузимање двоцифрених бројева, захваљујући "СуанПан" методи, која је занимљива и шестогодишњем Милошу.

"Најзанимљивије је како померамо прсте и са рачунаљкама", каже шестогодишњи Милош Бојовић.

"Ми са њима радимо прве две недеље по Монтесоријевом методу, учимо бројеве на конкретан начин, писање бројева, шта је број уопште и онда почињемо лагано да померамо куглице, а да они тога нису ни свесни. На крају курса, након осам месеци они знају бројеве да сабирају, одузимају до 99. Неки број пређе и преко сто, њима је то јако занимљиво", каже Сандра Николић - едукатор "СуанПан" методом.

Уз помоћ абакус рачунаљке и њеног папирног приказа - флеш картице деца развијају способност да се рачунским операцијама баве без икаквих техничких помагала.

"Мислим лакше ми је са рачунаљком, али ментално када радим исто замишљам рачунаљку", каже деветогодишња Ива Радомировић.

Овај метод помогао је Илији Павловићу да поправи успех у школи, јер каже да никада није волео да дуго греје столицу.

"Боље су ми оцене, поготово ми математика иде сад лакше, пошто су нам компликовани неки изрази", каже четрнаестогодишњи Илија Павловић.

Када за осам месеци савладају технику, она остаје за цео живот као трајна радња, попут вожње бицикла или пливања. Код деце се осим меморије, развија и здраво поуздање.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи