Колико кошта легализација

Закон о озакоњењу усвојен пре месец и по дана, за надлежне је једноставан и јефтин, кажу, у брзој процедури требало би да се легализује милион и по објеката. Кроз обуке надлежних комисија које иду по терену, у појединим градовима покушавају да смање грађанима трошкове озакоњења.

Док чекају грађевинске инспекторе и решење о рушењу, које им је неопходно да би легализовали објекат, власници станова и кућа на шалтерима надлежних служби информишу се о томе како да озаконе бесправну градњу.

Да би се нелегалан објекат легализовао, инвеститори и грађани морају да имају решену имовину, елаборат геодетских радова са тренутним стањем, пројектну документацију и, у зависности од квадратуре, плаћену таксу од три хиљаде до три милиона динара. У ариљском крају геодете кажу да су цене много ниже у мањим местима.

"Ми се као приватне геодетске организације трудимо да на местима где власник има више објеката за снимање да колико можемо умањимо цене", тврди Бранко Бошковић из "Геопројеката" у Ариљу.

У престоници геодетски снимак за кућу од 100 квадратних метара кошта 12 хиљада динара.

"Појединачно када се раде станови у зградама не би требало да пређе цену израде геодетског елабората и геодетски снимак преко, да кажем, 20 хиљада динара. Што се тиче извештаја о затеченом стању, тј. једне мање верзије пројекта креће се од два евра па навише по бруто квадратном метру", истиче Слободан Савовић из Агенције за геодетске услуге.

Примера ради, уколико је инвеститор непознат, власници станова у нелегалној згради, да би је озаконили, морају сами да ангажују архитекту. За објекат од 800 квадратних метара за израду пројектне документацију треба да издвоје 1.600 евра.

Кроз обуке надлежних комисија које иду по терену, у појединим градовима покушавају да смање грађанима трошкове озакоњења.

"Када геометар долази у једну улицу да се тај један геометар ангажује за више кућа, јер онда значајно пада цифра евидентирања, а не да сваки власник зове појединачно данас једног геодета, а сутра други другог и то много повећава трошкове", објашњава Звонко Ковачевић, начелник Одељења за урбанизам из Краљева.

Све је више и нелегалних зграда са такозваним безименим грађевинским дозволама, јер је градитељ нестао одмах по продаји станова. Стручњаци саветују да власници појединачно књиже станове, а да локалне самоуправе које су тим особама издавале дозволе, плате озакоњење зграде.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво