Надзор психијатријских болесника и ван болнице

У Србији не постоји одговарајућа превентива нити постболничка брига о особама које су склоне насиљу и чије психичко обољење може прерасти у агресију. У складу с европским стандардима, Министарство здравља ће током наредних година смањивати број кревета за по 10 посто у психијатријским установама и одељењима општих болница.

У плану је отварање психијатријских амбуланти и саветовалишта, који ће пацијентима бити потребни по изласку из болнице.

Клиника "Др Лаза Лазаревић" и Палилулски Дом здравља потписали су протокол о праћењу менталних болесника, када напусте болницу. Светски тренд је да пацијенти кад напусте психијатријску болницу не буду препуштени сами себи.

Директорка Клинике "Др Лаза Лазаревић" Славица Ђукић-Дејановић рекла је да пацијент увек буде отпуштен у солидном стању, али да ако не узима лекове, ако не долази на контроле, а ако буде потпуно сам он то неће чинити, он ће у својој самоћи изнедрити оне разлоге који су га први пут довели у "Лазу" и поново ће бити пацијент.

Проблем је у томе што породица и околина мисле да је након хоспитализације проблем решен. Ментално здравље се мора третирати постепено и стрпљиво.

"Та борба са деинституализацијом се састоји да се повежемо са људима који су задужени за безбедност тог краја, јер неки наши пацијенти могу бити и агресивни. Циљ је да пацијент што краће буде у болници, а да што квалитетније живи у заједници", каже Ђукић Дејановић.

Начелник Одељења за ментално здравље Дома здравља Палилула Љиљана Аврамовић рекла да је пројекат дошао у правом тренутку с обзиром на догађаје у широј друштвеној заједници. "Наша служба сваког месеца добија податке из болнице Др Лаза Лазаревић тако да ми те информације даље прослеђујемо нашим пунктовима", навео је Аврамовић.

У развијеним земљама постоји тзв. комунална психијатрија - систем у коме нема великих болница, већ су то мале установе у које пацијенти могу да дођу по изласку из болнице.

Поремећаји о којима говоримо некад ескалирају у агресију и насиље. Неколико случајева који су се у Србији догодили последњих месеци - упозоравају да се на институцијама које збрињавају такве болеснике и оснивању кућа за постболничко лечење не може штедети.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво