Читај ми!

Прва пресуда за кредит у швајцарцима

Суд пресудио да је у праву клијент, а не пословна банка која му је дала кредит у швајцарцима, а потом једнострано подигла каматну стопу. Грађани које такође имају проблеме са отплатом кредита у швајцарцима морају да подносе појединачне тужбе.

Први основни суд у Београду пресудио је у корист клијента, а против једне пословне банке која му је одобрила кредит у швајцарским францима.

Образложење пресуде ослања се на једнострано повећање камата и курсних разлика - које су довеле до немогућности враћања позајмице.

То је прва пресуда у корист једног клијента у спору с банком у Србији која је једнострано изменила уговорну клаузулу.

Клијент из Београда, који је желео да остане анониман, добио је спор против банке. Адвокат који га је заступао каже да је његов клијент пре пет година узео стамбени кредит од 72.000 швајцарских франака.

После пет година отплате, дужан је само 3.000 франка мање, и то по новом курсу - а све због удвостручавања курсних разлика и једностраног подизања каматне стопе. Рате није могао да плаћа и банка је раскинула уговор.

"Битно је напоменути да овде разлог ништавности, према мишљењу Суда, не лежи у индексирању кредита у швајцарским францима већ у неодредивости уговорне обевезе корисника кредита, то јест разлог је то што је банка једнострано мењала уговорне обавезе, па самим тим и висину камате", каже Мирослав Рњаковић, адвокат клијента који је добио спор.

Иако Суд није директно повезао курсне разлике с пресудом, у Удружењу клијената "Ефектива" тврде да су оне клијента довеле у незавидну позицију и да је пресуда примерена.

"У том случају свака страна ће морати да врати оној другој оно што је примила у динарима. Значи, клијент ће банци морати да врати 3,5 милиона динара који је добио по курсу на тај дан, а банка ће клијенту морати да врати све уплате које су биле у динарима, али по курсу који је важио пре шест година, а он је тада био 45, а сада је 95 динара", каже Дејан Гавриловић из Удружења клијената "Ефектива".

Прва пресуда у случају "кредити у швајцарцима" донета је на основу Закона о облигационим односима, а не на основу Закона о заштити корисника финансијских услуга, који је на снази две године.

Како је средином године уставном одредбом онемогућено подношење колективне тужбе, грађани који су задужени у швајцарцима морају да подносе појединачне тужбе.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво