Читај ми!

Српски пред дигиталним изумирањем

Због писма које не може бити информатички обрађено, четвртина европских језика, међу којима је и српски, пред дигиталним изумирањем. У најновијој студији стручњака за језичке технологије оцењивано аутоматско превођење, говорна интеракција, анализа текста и расположивост језичких ресурса.

Једном броју европских језика, а међу њима и српском, прети дигитално изумирање, упозорено је у најновијој студији стручњака за језичке технологије.

Према студији коју је урадила европска МЕТА-НЕТ мрежа, са 60 истраживачких институција из 34 земље, чије је седиште у Берлину, најмање 21 језик од 80 европских језика је у опасности да дигитално изумре, јер су остали без писма које може бити информатички обрађено, саопштио је београдски Математички факултет, члан мреже.

У студији, у чијој је припреми учествовало више од 200 експерата, оцењивана је подршка језичких технологија за сваки од језика у четири области: аутоматско превођење, говорна интеракција, анализа текста и расположивост језичких ресурса.

Неколико језика, исландски, летонски, литвански и малтешки оцењени су најнижом оценом у све четири области. Ни за један језик није закључено да постоји "одлична подршка", али је само за енглески језик оцењено да је подршка "добра".

За енглеским следе холандски, француски, немачки, италијански и шпански, за које постоји "умерена подршка".

За језике као што су баскијски, бугарски, каталонски, грчки, мађарски и пољски постоји "фрагментарна подршка", што и њих сврстава у скуп језика са високим степеном ризика.

Тој групи језика припада и српски, као и сви други језици са простора бивше Југославије, наводи се у саопштењу и истиче да је Европа успела да уклони готово све границе међу појединим земљама.

"Међутим, једна граница још постоји и чини се непробојном. То је невидљива граница коју представљају језичке баријере и која омета слободан проток знања и информација", наводи се у саопштењу.

Европски дан језика, установљен у Савету Европе 2001. године, обележава се 26. септембра ради скретања пажње на лингвистичко богатство Старог континента.

Према подацима, у Европи постоји више од 220 аутохтоних језика, што чини око три одсто укупног броја језика на свету. 

У свету се говори 6.000 до 7.000 језика, док се на пример на територији Русије, где живи 148 милиона становника, говори далеко највећи број језика – од 130 до 200, у зависности од критеријума.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво