Читај ми!

Србија, колевка металургије

Обезбеђено пола милиона фунти за истраживање на три локације у Србији у пројекту "Развој металургије у Евроазији". Из периода од пре 7.000 година Србија чува читаву мрежу различитих налазишта, која су највероватнији доказ да је у Србији пронађена најранија металургија на свету.

Истраживачки савет Велике Британије за уметност и друштвене науке обезбедио је пола милиона фунти за истраживање на три локације у Србији у пројекту "Развој металургије у Евроазији". 

Прва истраживања почела су још 1927. године. На новом пројекту учествују српски, британски и немачки археолози и седам институција и то на три локације.

Аутор пројекта Миљана Радивојевић са Института за археологију наводи које су то три локације.

"Беловоде као центар за продукцију метала, Плоћник као центар за употребу метала, и Јармовац као рударски комплекс који има рударска окна и насеља која су повезана", објашњава Радивојевићева.

Други део пројекта су анализе које ће да раде на универзитетима у Британији и Немачкој - Институту за археологију у Лондону и Институту у Дураму, Институтима у Мајнхајму, Франкфурту и Бохуму.

Предвиђена је и изградња малих радионица, па ће посетиоци археолошких налазишта моћи да се врате 7.000 година уназад.

Бен Робертс са Универзитета у Дураму оцењује да су ова налазишта највероватнији доказ да је у Србији пронађена најранија металургија на свету.

"А археологија може да одговори и на питање како, зашто и шта је праисторијски човек радио како би топио руду", наводи Робертс.

Заједничким истрживањима задовољни су представници српске владе, немачке и британске амбасаде.

Амбасадор Велике Британије у Србији Мајкл Девенпорт каже да је добра ствар што је добра сарадња резултирала једнаким финансирањем свих страна, пошто за овакав пројекат није нимало лако наћи средства у условима строге финансијске контроле.

Ископавања ће се вршити ове и наредне године, а обрада података и публикације биће готови до краја 2014. године.

Поред научних и музеолошких резултата, пројекат ће знатно утицати на статус и презентацију преисторијских насеља, као изузетно вредних културно-туристичких садржаја браничевског и топличког округа.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
16° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара