Србија предала одговоре на Упитник

Премијер Мирко Цветковић предао је у Бриселу одговоре на Упитник Европске комисије, на основу којих ће бити израђено мишљење о кандидатури Србије за чланство у ЕУ. Ово је историјски дан за Србију, рекао европски комесар за проширење Штефан Филе.

Председник Владе Србије Мирко Цветковић уручио је европском комесару за проширење Штефану Филеу одговоре на Упитник Европске комисије, на основу којих ће Брисел оценити спремност Србије да започне процес приступања Европској унији.

"Ово је историјски дан за Србију", поручио је Филе. Европски комесар истакао је да брзина којом је одговорено на Упитник говори о "професионалности Владе у Београду и жељи да се што започне процес приближавања Србије Унији".

Европска унија даће мишљење 12. октобра, што Србији, према речима Филеа, даје довољно времена, да спроведе реформе.

Цветковић је рекао да Србија мора у првој половини године да реши проблеме на које је указао Брисел, ако жели да до краја године добије статус кандидата.

Пред нама се сада налазе два процеса, комплетирање одговора на Упитник и наставак реформи у складу са Акционим планом, каже премијер. То се, пре свега, односи на окончање реформе у правосуђу, доношења новог закона о изборима, укидању бланко оставки, доношење новог закона о имовини, као и сарадња са Хагом, истакао је Цветковић.

Према речима потпредседника Владе Божидара Ђелића, Србија сада има пет месеци да доради оно што се дорадити мора, јер ће 1. септембра бити затворено писање предстојећег извештаја о напретку.

Он је прецизирао да се ради о окончању реформе правосуђа, заштити мањинских права, измени изборног система и функционисању Регулаторне агенције.

Тај извештај ће, уз предстојећа два извештаја главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца, утицати на мишљење Савета ЕУ да ли да нам да статус кандидата, али и датум за почетак преговора, рекао је Ђелић.

Барозо: Сада нема одмора

Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо похвалио је Владу Србије на "импресивном, професионалном и добро организованом послу", али и додао да Србија сада не сме да посустане и да "нема одмора".

"Приближавање ЕУ захтева континуирани напор. Поздрављам чињеницу да је усвојен Акциони план на основу приоритета изнетих у Извештају о напретку за 2010. годину", рекао је Барозо, после састанка са премијером Цветковићем.

Председник српске владе разговарао је данас и са председником Европског савета Херманом ван Ромпејом.

"Европска унија остаје посвећена перспективи европске интеграције Србије", поручио је Ромпеј, додајући да Србија мора да настави са реформама, конструктивним приступом у региону и да у потпуности сарађује с Хашким судом.

Ван Ромпеј је на састанку са премијером Србије Мирком Цветковићем поновио "личну и посвећеност ЕУ перспективи европских интеграција Србије и целог региона Западног Балкана".

"Користим ову прилику да охрабрим Србију да настави са важним реформама и настави са конструктивним приступом у региону. Такође истичем потребу пуне сарадње с Хашким судом", наводи се у саопштењу из Ромпејеве канцеларије.

Одговори на 5.500 страна

Одговори на Упитник садрже више од 5.500 страница у 37 томова. Влада Србије је 27. јануара усвојила одговоре на Упитник Европске комисије, чиме је завршен процес њихове припреме који је трајао око шест недеља.

У припреми одговора на Упитник учествовао је велики број људи из министарстава, владиних институција и агенција, независних институција, удружења и невладиног сектора. На превођeњу одговора било је ангажовано 70 преводилаца.

После уручивања одговора уследиће додатна питања и слање техничких мисија у Београд, а потом израда мишљења Европске комисије о томе да ли је земља, будући кандидат, спремна за тај статус и за следећу фазу, дефинисање оквирног датума за преговоре о приступању, о чему консензусом одлучују државе чланице ЕУ.

Не постоји рок за статус кандидата и почетак преговора

На основу одлуке Савета министара ЕУ од 25. октобра 2010, Србији је упућен Упитник који је европски комесар Филе уручио српским званичницима у Београду 24. новембра 2010.

Очекује се да би Комисија своје мишљење о томе да ли је Србија спремна за статус кандидата за чланство, могла да објави у новембру 2011, када ће објавити и годишњи извештај о напретку Србије у процесу европских интеграција.

Захтев за чланство у ЕУ Македонија је поднела у марту 2004, у децембру 2005. је добила статус кандидата, али још чека на одлуку о покретању преговора, због спора са Грчком о имену.

Хрватска је захтев за чланство поднела у фебруару 2003, а у јуну 2004. добила је статус кандидата. Преговоре је почела у октобру 2005, пошто је испунила услов о сарадњи са Хашким трибуналом.

Црна Гора, која је кандидатуру поднела у децембру 2008, статус кандидата је добила у децембру 2010, али јој још није одређен датум почетка преговора.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи