ДСС: ЕУ уцењује Србију Косовом

Србија ћe ускоро бити изложена притисцима и отвореном уценом да наставак европског пута води преко успостављања добросуседских односа са Косовом, оценио Војислав Коштуница. Нико у владајућој коалицији неће трговати националним интересима, рекла Јелена Триван.

Председник Демократске странке Србије Војислав Коштуница упозорио је да ће Србија ускоро бити изложена притисцима и отвореном уценом да наставак европског пута води преко успостављања добросуседских односа са Косовом и додао да Србија треба да одбаци такве уцене и јасно саопшти да се напредак ка ЕУ не може градити на продаји државне територије.

Коштуница је у изјави достављеној Танјугу нагласио да ће на Србију бити вршен притисак да промени поднету резолуцију Генералној скупштини УН, тако што ће у договору са ЕУ бити унета одредба да Србија и Косово треба да воде разговоре о техничким питањима како би постали добри суседи.

"Промена поднете резолуције у Генералној скупштини УН, која ионако није адекватна заштити државних и националних интереса и прихватање у самим УН да Србија са Косовом разговара као са својим суседом, представљало би истицање беле заставе и акт предаје Косова", рекао је Коштуница.

Једини прави одговор, према његовим речима, јесте да Србија одбаци уцене и притиске и јасно саопшти да се напредак европског пута не може градити на одрицању од Косова и продајом државне територије.

Коштуница је додао да ће притисци додатно јачати, јер се земља налази у "дубокој економској и политичкој кризи".

Лидер ДСС-а је рекао да је "још 2008. године било јасно да ће западне силе, које стоје иза једностарне независности лажне државе Косово користити питање европских интеграција као својеврсну уцену и притисак да Србија успостави добросуседске односе са Косовом".

"Не само да је неистина да су Косово и ЕУ одвојене теме, већ је истина да се Србија најдиректније условљава да својом територијом плати наставак, иначе, у много чему неизвесних европских инеграција", рекао је Коштуница и додао да је мишљење Међународног суда правде у Хагу о легалности проглашења независности Косова искоришћено као повод како би се убрзо кренуло са отвореним притисцима на Србију.

Триван: Србија неће трговати националним интересима

Портпарол Демократске странке Јелена Триван означила је као неумесне шпекулације медија да земље Квинте нуде Србији да омекша резолуцију о Косову за брже приближавање Европској унији јер би то - како је рекла - значило трговину националним интересима.

Таква питања подразумевају да је Србија спремна да тргује са својим националним интересима, што нити је могуће, нити би ико у владајућој коалицији на то пристао", истакла је Триван у изјави Танјугу.

Подсећајући да је политика два колосека за евроинтеграцију и питање Косова став ЕУ, Триван је истакла дубоко неслагање међу чланицама Уније по питању Косова, али и по питању српске резолуције у УН.

У самој ЕУ расположење се креће од става да је наша резолуција превише мека, да је требало да буде много оштрија, до тога да је није требало уопште подносити. Ми нисмо пред Генералну скупштину изашли са заједничком резолуцијом са ЕУ не зато што сам Београд није био кооперативан и спреман за договор, него што унутар ЕУ није постојало сагласје, навела је Триван и закључила:

Није потребно вршити никакав притисак на Београд, како се данас у медијима појавило, да буде мекши, јер је Београд од почетка овог процеса, разумејући да су наши пријатељи у ЕУ, наша будућност у ЕУ, био спреман на сваку врсту разговора и договора, и даље је на то спреман.

Триван је критиковала нападе опозиционих странака на рачун владине политике према Косову, јер је то - како је казала - политика иза које је у Скупштини стала апсолутна већина, а нико није понудио разумну алтернативу.

Том приликом ми нисмо чули, понајпре од оних који највише критикују спољну политику Србије у овом тренутку, а то је СНС, ниједну разумну алтернативу, ниједну нову идеју... Лицемерно је ово понашање појединих странака из опозиције, које су гласале за резолуцију. Неукусно, лицемерно и противно интересима Србије, навела је Триван.

По њеним речима, наредни дани су прилика да опозиционе странке изађу пред грађане Србије и кажу шта је била алтернатива, уколико су пропустили шансу пред Скупштином.

Једина алтернатива коју Србија није искористила, то је одустајање од државне политике и признање Косова. Уколико је то оно што имају неки опозициони лидери на уму, онда је ред да то пред грађане и изнесу, додала је Триван.

Подсећајући да је владајућа коалиција добила подршку за политику очувања државног суверенитета правним и дипломатским средствима, Триван је приметила да је спектар правних и дипломатских средстава која су нам била на располагању сав искоришћен до сада.

Једино што нисмо учинили, нисмо користили оружје, којим су претили косовски Албанци и користили су га као аргумент у убеђивању страних партнера. И, једино што нисмо још учинили, а што је предлагала, на пример, ДСС, то је да тужимо неку од земаља ЕУ. Грађанима је потпуно јасно да је то била исправна политика, и утолико би било поражавајуће за Србију да смо ушли у такву врсту конфронтације са било којом чланицом ЕУ, додала је Триван.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи