Нема неспоразума са Бриселом

Србија се, током писања резолуције о Косову, консултовала са европским партнерима, рекао председник Борис Тадић. "Србија нема никакву намеру, нити интерес, да долази у конфликт са међународном заједницом, али има, као и свака друга земља, своје црвене линије".

Председник Србије Борис Тадић изјавио је да је резолуција о Косову коју је Београд предложио Генералној скупштини УН конструктиван документ, који је у складу са интересима ЕУ, што је потврдила и Европска комисија.

Тадић је рекао да се Србија, приликом писања резолуције, консултовала са "европским партнерима" у вези са садржајем и тоном резолуције, и да је текстом задовољна и Европска комисија и велика већина земаља чланица ЕУ.

"Ми смо са нашим европским пријатељима све време били у контакту јер Србија треба да буде предвидљив партнер. Србија не треба никога да изненађује и само тако може изградити искрене и партнерске односе са ЕУ", рекао је Тадић новинарима на Тари.

Председник је истакао да је Србија, ипак, самостално писала резолуцију, односно да није било рада на заједничком тексту.

Према његовим речима, осим гласова неколико амбасадора у Београду, није било званичног негодовања европских влада поводом предлога резолуције који је предала Генералној скупштини УН.

"Србија нема никакву намеру, нити има интерес, да долази у конфликт са међународном заједницом, али има, као и свака друга земља, своје црвене линије, и мислим да та наша задња линија јесте и у складу са интересима међународне заједнице", рекао је Тадић.

Тежак задатак УН

Доношење резолуције у Генералној скупштини УН, према његовим речима, неће бити нимало лак посао и биће огроман успех ако Србија успе да се избори за њено усвајање.

Србија, како је истакао, својим приступом не разгорева страсти, већ доприноси мирном и трезвеном решењу кроз дијалог, у којем све стране треба да добију нешто, односно и да изгубе понешто.

"Ми смо наравно свесни чињенице да можда два милиона Албанаца на Косову не жели да прихвати уставни поредак Србије, с друге стране свет мора да буде свестан чињенице да Срби на КиМ не желе да приме суверени кров такозване државе Косово, и унутар тог оквира треба да трагамо за решењем које ће обезбедити мир и развој", поручио је Тадић.

Председник Србије је објаснио да је Србија, радећи на резолуцији, испоштовала процедуру договорену са Европском комисијом, али да је са подношењем текста пожурила како је косовски Албанци не би предухитрили својом резолуцијом.

"Дошло је до информације да албанска страна има намеру да преда своју резолуцију Генералној скупштини и ми нисмо смели да на себе преузмемо ризик да будемо други предлагачи, јер ако се прва резолуција изгласа онда се о другој не гласа, тако да нисмо могли да допустимо себи да наш текст уопште не буде предмет расправе", објаснио је Тадић.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво