Ештонова има план и за Косово

Европска шефица за спољну политику поделила државама чланицама ЕУ предлог резолуције о Косову, којом се прихвата мишљење МСП, а Београд и Приштина позивају на развој сарадње у "духу добросуседских односа". У тексту се не помиње статус Косова.

Канцеларија Катрин Ештон поделила представницима држава чланица Европске уније нацрт резолуције о Косову, свега два дана пошто је Србија свој предлог документа доставила Генералној скупштини Уједињених нација.

"С поштовањем прихватамо саветодавно мишљење Међународног суда правде од 22. јула 2010. године, датог на основу захтева Генералне скупштине, да је проглашење независности Косова у сагласности са међународним правом", наводи се у тексту предлога резолуције у који је Интернет портал Радио-телевизије Србије имао увид.

"Генерална скупштина поздравља намеру страна са наставе развој односа у духу добросуседске сарадње, демократије, регионалне и економске сарадње у складу са њиховом европском перспективом", наводи се у документу, о чијем ће се садржају државе чланице ЕУ појединачно изјашњавати наредних дана.

Творци ове резолуције сматрају да ће ЕУ успети да обезбеди јединство око суштине текста, јер су језик и тон документа "највероватније" прихватљиви и за пет чланица ЕУ које нису призлане независност Косова - Грчку, Шпанију, Румунију, Словачку и Кипар.

Предлог резолуције ЕУ начињен је одмах пошто је шеф српске дипломатије Вук Јеремић предао Генералној скупштини српски предлог документа, у коме се предлаже да Генерална скупштина "прими на знање" мишљење МСП, као и да стране "пронађу узајамно прихватљиво решење за сва отворена питања путем мирног дијалога, у интересу мира, безбедности и сарадње у региону".

Велика Британија узела је на себе улогу главног критичара српског предлога резолуције, тврдећи да је ЕУ "изненађена" због чињенице да се Београд одлучио на овакав потез без претходних консултација са Бриселом, наводећи да је "језик коришћен у том документу неприхватљив".

"Ми сматрамо да је боље да Србија и ЕУ на овоме раде заједно и да се договоримо како ћемо ићи напред, него да свака страна ради одвојено, јер тако можемо да завршимо на терену конфронтације. Не чини нам се смислено да се Србија и ЕУ конфронтирају у Њујорку, док, истовремено, Србија тврди да жели да постане чланица ЕУ", рекао је британски амбасадор у Београду Стивен Вордсворт.

Политички директор у спрском Министарству спољних послова Борислав Стефановић је, пак, рекао да је Србија поднела предлог резолуције после консултација са свим значајним међународним факторина, укључујући и ЕУ.

"Консутлације су трајале, неке сугестије су прихваћене и ми смо добили подршку неких земаља ЕУ", рекао је Стефановић агенцији Фонет, оцењујући да ни једна држава, па ни Велика Британија, не може да говори у име Уније. 

Број коментара 40

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво