Монтгомери: Подела Косова је решење

Подела Косова и референдум за независност РС представљају решење проблема мултиетничких друштава, сматра бивши амбасадор САД у Србији, Вилијам Монтгомери. Алтернативна решења ће морати да буду иницирана из Европске уније, пошто је тешко убедити САД да прихвате ове предлоге.

Бивши амбасадор САД у Србији Вилијам Монтгомери сматра да се инсистирање на стварању мултиетничких друштава на Косову и у Босни и Херцеговини показало као немогућа мисија, због чега је подела Косова и референдум за независност Републике Српске решење.

"Биће изузетно тешко убедити САД да приступе овом решењу. Људи у администрацији који су лично уплетени у овај регион, попут Ричарда Холбрука, Џозефа Бајдена и заменика државног секретара Џејмса Стајнберга биће жестоки противници те идеје. Мислим да ће иницијатива за размишљање о алтернативама за питање Косова морати да дође из Европске уније", рекао је Монтгомери у интервуу за данашњи "Блиц".

Монтгомери примећује да, иако идеја о подели Косова постоји више од деценије, до данас никада није направљена ниједна озбиљна студија која би показала како би то требалао урадити. Поделу Косова највише отежава чињеница да и Београд и Приштина сматрају да полажу пуна права на читаво Косово.

"Чињеница је да фактичка подела постоји, али је сувише далеко од могућности да је албанска страна прихвати, и то остаје извор сукоба између Србије и међународне заједнице, између косовских Срба и косовских Албанаца, као и између косовских Срба и међународне заједнице. Ово апсолутно може имати лош утицај на приближавање Србије Европској унији. Косовски Албанци не прихватају идеју о подели и само је питање момента када ће због тога доћи до насиља на КиМ", оценио је Монтгомери.

Бивши амбасадор САД наглашава да је огромна већина Срба који су побегли са Косова никада неће вратити. Форсирање пуног прихватања ауторитета Владе Косова би натерало још Срба да оду.

Кад је о Босни и Херцеговини, Монтгомери је рекао да је стање "одувек било компликовано, пре свега због начина на који су етничке групе помешане".

"Било је тешко осмислити било какву прецизну поделу, већ је сам рат направио поделе по принципу миграција тих етничких група. Мислим да би проналажење начина на који би свака од три етничке групе имала право да не прихвати прикључење централизованој држави било једина база за трајно решење", рекао је бивши амбасадор.

Вилијем Монтгомери се не слаже са повезивањем питања Републике Српске и Косова и сматра да ова два случаја треба посматрати одвојено.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво