Нерешени имовински захтеви Срба

Правосуђе Еулекс има веома деликатну позицију у тужбама Срба за повраћај узурпиране и одузете имовине, навео државни секретар Оливер Ивановић. Међутим, Еулекс се не усуђује да директно учествује у решавању ових предмета, оценио Ивановић.

Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је за ФоНет да правосуђе Еулекс има веома деликатну позицију у тужбама Срба за повраћај узурпиране и одузете имовине.

Ивановић је оценио да се правосуђе Еулекс не усуђује да директно учествује у решавању ових предмета, него се више опредељује за улогу надзора и упућивања косовских судија и њихово оспособљавање за решавање ових предмета.

"То је јако велики број предмета и још дуго година ће чекати да буду решени", рекао је Ивановић.

Државни секретар сматра да се озбиљније решавање ових предмета може догодити само у случају уколико се уведе нови принцип рада, а то је да се на једном примеру, на једном предмету формира формула по којој ће и остали бити решавани.

"Имама више врста предмета, од класичног оспоравања власништва над имовином до драстичних случајева у области Пећи, Истока и Клине, где је било много фалсификованих уговора о купопродаји у којем су косовски Албанци, уз помоћ некаквог адвоката, куповали имовину од Срба, често и пре него што се тај наводни догађај десио", навео је Ивановић и додаје да су чак и од мртвих Срба куповали и крали имовину.

УНМИК је одлуку о стављању тих предмета "на страну" донео пре неколико година, у време Јоаким Рикера, специјалног представника УН.

Та одлука је првобитно образложена немогућношћу и неоспособљеношћу косовских судова да суде толики број предмета.

"После неколико година, та одлука је укинута на исти начин као што је и донета, прилично неприметно, али нагомилани предмети стоје и дан данас и решавају се веома споро", рекао је Ивановић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи