Читај ми!

Хил: Београд у Брисел дошао спреман да преговара, Приштина није

Амерички амбасадор у Србији Кристофер Хил изјавио је да је Београд направио велику ствар што је дошао у Брисел спреман да преговара и што је урадио свој домаћи задатак, додајући да мисли да приштинска страна није била спремна за конкретан разговор.

"Мислим да је српска страна покушала да буде флексибилна, да пронађе решења, а овај јутрошњи разговор (са Вучићем) то ми је и потврдио", рекао је Кристофер Хил у интервјуу за Н1 на питање да прокоментарише састанак који је имао са председником Србије Александром Вучићем о ситуацији на КиМ.

Додао је да је "очигледно" да резултати преговора у Бриселу представљају разочарање, али је изразио наду да ће се процес наставити, на шта, како наводи, указује и долазак представника ЕУ и САД Мирослава Лајчака и Габријела Ескобара у регион.

Упитан шта је "пошло наопако" приликом последњег сусрета Вучића и премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија у Бриселу, рекао је да је српска страна "била на свом месту, знала је о чему треба да разговара, знала је шта је важно".

"Али мислим да друга страна, нажалост, није била спремна за конкретан разговор", рекао је амбасадор.

За решавање ових проблема, како је рекао Хил, неопходно је да разговарате о конкретним стварима, али те ствари такође морате ставити у шири контекст, а шири контекст је питање српске заједнице и начина на који ће она живети у будућности.

"То је за мене кључно, српска заједница на Косову се мора осећати као код куће и бити безбедна. Зато се улажу одређени напори да се о томе разговара, а мислим да ће се тако и наставити", рекао је Хил.

Изразио је наду да ће се кренути у решавање ширих и важнијих проблема за будућност Косова, а нарочито српске заједнице, као и да ће се постићи решење за "веома опасне хитне проблеме".

Подсећајући да је био ангажован и током преговора у Рамбујеу, Хил је навео да је "просто невероватно" да је после 23 године наишао на много сличних проблема када се вратио у регион.

На питање да ли мисли да би људи на северу живели боље да имају Заједницу српских општина, каже да је чврсто убеђен да се будућност српске заједнице може осигурати стварањем неке врсте механизма, као и да у остатку Европе постоје различити модели за то.

"Тако да мислим да би требало смислити неку врсту заједничког аранжмана за српску заједницу, нешто што ће одговарати свима", рекао је Хил.

Упитан да прокоментарише изјаву председника Вучића да је Курти тражио да се опет преговара о свему, изразио је наду да Курти није тако мислио.

"Мислим да жели све да види и све да разуме, као и да се упозна с детаљима. Искрено се надам да је мислио нешто налик томе, а не да је имао на уму, како ви ти кажете, поновно преговарање о свему. Јер, опет, преговори значе договор обеју страна, а не само једне", рекао је Хил.

Упитан да прокоментарише посету министра Александра Вулина Москви, Хил је рекао да он то не разуме и да је то прилично збуњујуће.

"Ја не разумем шта је он тамо покушавао да постигне. А, искрено, можда ни он не разуме", навео је амбасадор Хил, како преноси Н1.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво